Kto zapłaci za budowę parkingu wielopoziomowego w dolinie Nilu?

Kto zapłaci za budowę parkingu wielopoziomowego w dolinie Nilu? - zdjęcie główne.

Budowa wielopoziomowego parkingu w Kolbuszowej nabiera realnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że kosztami inwestycji podzielą się Urząd Miejski i właściciel centrum handlowego.

Parking dla dwustu pojazdów ma powstać na miejskiej działce o powierzchni 30 arów.




Projekt parkingu wielopoziomowego

Od strony południowej obszar ten graniczy ze stacją paliw, od zachodu z rzeką Nil, od północy ze Szkołą Podstawową nr 1, a od wschodu z drogą krajową nr 9 i rondem.

Zgoda Rady Miejskiej na parking w dolinie rzeki Nil
Dolina Nilu. Po lewej stronie ma powstać parking wielopoziomowy.

Od kilku lat przedsięwzięcie to jest przygotowywane przez Urząd Miejski. Obiekt ten ma być panaceum na deficyt miejsc parkingowych w centrum Kolbuszowej.




– Od lat kierujemy znaczne środki na to, aby przygotować dokumentację dla poszczególnych inwestycji, by potem móc skutecznie ubiegać się o dotacje. W tym przypadku jest tak samo. Mieliśmy informację od pana posła (Zbigniewa Chmielowca – od red.), że być może w niedalekiej przyszłości będą zewnętrzne środki na budowę tego parkingu, który jest tam bardzo potrzebny – mówił swego czasu wiceburmistrz Marek Gil.

Koszty i teren zalewowy

Nie brakuje kontrowersji Jedną z nich są wysokie koszty zadania, które szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Drugą kwestią jest to, że parking ma powstać w dolinie Nilu, na terenie zalewowym. To może skutkować podtopieniami innych rejonów miasta.

Burmistrz Jan Zuba uspakaja:




– Planujemy wybudować parking dwupoziomowy. Dolny poziom tego obiektu ma być na rzędnej działki; górny zaś na poziomie ronda przy „dziewiątce”. A więc obszar ten nie będzie przyczyniał się do zalewania nieruchomości w dolnym biegu rzeki – zapewniał burmistrz.

O planach inwestycji dolinie Nilu pisaliśmy między innymi w artykule: Budowa parkingu wielopoziomowego coraz bliżej.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Szczegóły inwestycji Jan Zuba zdradził niedawno na antenie Radia Leliwa:

– Planujemy przy tym głównym rondzie, wykorzystując różnicę wysokości terenu. Górny poziom parkingu byłby połączony kładką z mostem – tak żeby łatwo można było dotrzeć do centrum miasta. Mimo że mamy 124 miejsca parkingowe na Rynku, okazuje się, ze jest to nadal za mało.




Pytany o ogromne koszty budowy parkingu wielopoziomowego burmistrz odpowiedział:

– Dzisiaj ceny tego typu obiektów są bardzo wysokie. Na chwilę obecną gmina nie bierze pod uwagę realizację takiej inwestycji z własnych środków. Będzie pewnie chodzić w grę w perspektywie jakiś montaż finansowy, również prywatnych. Coś na wzór partnerstwa publiczno-prywatnego – oświadczył.

A może by tak bulwary?

Budowę ogromnego parkingu w dolinie Nilu mocno skrytykował Tomasz Buczek, działacz narodowy z Kolbuszowej Górnej, kandydat z ramienia Konfederacji na posła:




– Można wybudować tam bulwary z parkiem i mały parking na 50 aut na miarę potrzeb Kolbuszowej. Nie rozumiem tej rozrzutności. Ale to nie pierwszy raz, gdy gmina popełnia błąd inwestycyjny. Wydano decyzję o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla takiego przedsięwzięcia. To jest skandal. Wygląda na to, że samorządowcy na szybko próbują przepchać kolanem tę inwestycję – grzmiał Tomasz Buczek.

3 Komentarze

  1. O ile z konfederacją w wielu sprawach mi nie po drodze, to pan Buczek w sprawie parkingu wielopoziomowego ma 200% racji.
    Nikt tak dokładnie nie wie dlaczego taka inwestycja ma być priorytetem w budżecie gminy.
    Dlaczego tak bardzo zależy na niej (obecnemu) posłowi PiS panu Chmielowcowi?
    Czemu radni opozycyjni, wybitni kandydaci do sejmu, panowie: Fryc i Karkut nic w tej sprawie nie robią?
    Czekają , aż za dwa lata zaleje działki Kolbuszowian położone poniżej projektowanego parkingu?
    Wtedy nagle będą protestować przeciwko burmistrzowi i radnym z PiS?
    Albo kombinować jak podnieść sobie cichaczem diety?
    Skąd taka cisza medialna nad tym projektem?
    Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o pieniążki. Tylko, kto,komu, za co, i ile?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.