Budowa parkingu wielopoziomowego coraz bliżej

Zgoda Rady Miejskiej na parking w dolinie rzeki Nil

Budowa parkingu wielopoziomowego przy Nilu nabiera realnych kształtów. Rada Miejska przekazała kolejne środki na przygotowanie tej inwestycji.

Budowa parkingu ma być realizowana na miejskiej działce o powierzchni około 30 arów. Od strony południowej obszar ten graniczy z obiektami usługowymi, od zachodu z Nilem, od północy ze Szkołą Podstawową nr 1, a od wschodu z drogą krajową nr 9.
Zjazd z ronda

Rada Miejska zgodziła się już na zmianę zagospodarowania przestrzennego pod tym kątem. Inwestycja na dać około dwieście miejsc postojowych. Teraz zdecydowano o przekazaniu kolejnych 30 000 zł. Środki te, jak tłumaczy wiceburmistrz Marek Gil, mają trafić na analizę zjazdu na parking.

– Niewątpliwie zjazd bezpośrednio z ronda byłby bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast wymaga to dodatkowych analiz. Okazuje się, że aby to opracować, potrzebna jest taka właśnie kwota. Badamy również możliwość powstania przejścia dla pieszych od komendy policji do Rossmana. Nie są pieniądze wyrzucone w błoto, to na przyszłość. Te 30 000 zł to nie są duże środki. Błędem byłoby nie podjąć tego wyzwania. Ja nie mam wątpliwości – przekonywał Marek Gil

Na budowę dużego placu parkingowego w tym rejonie czeka wielu mieszkańców. Chodzi tu głównie o instytucje publiczne położone przy ulicy Kolejowej (Przedszkole nr 3, szpitalny Oddział Nefrologii i Dializoterapii (popularna Sztuczna Nerka), Środowiskowy Dom Samopomocy).
Budowa parkingu

Przedsięwzięciu kibicują też podmioty komercyjne. Zwracał na to uwagę radny Michał Karkut:

– Wszyscy zgadzamy się co do tego, że w tym rejonie parking jest potrzebny. Patrząc jednak na to z drugiej strony – korzyści z tego obiektu będzie miał przede wszystkim jeden przedsiębiorca. Czy były z nim prowadzone rozmowy w sprawie wejścia z nim w jakieś porozumienie publicznoprawne? Będzie w tym partycypował? Czy może bierzemy to wszystko na siebie – dopytywał Karkut na sesji Rady Miejskiej.

Polski Ład zrujnuje gminę? "Słychać zgrzyt zębów"
Radny Michał Karkut.

Co na to wiceburmistrz?

– Od lat kierujemy znaczne środki na to, aby przygotować dokumentację dla poszczególnych inwestycji, by potem móc skutecznie ubiegać się o dotacje. W tym przypadku jest tak samo. Mieliśmy informację od pana posła (Zbigniewa Chmielowca – od red.), że być może w niedalekiej przyszłości będą zewnętrzne środki na budowę tego parkingu, który jest tam bardzo potrzebny.
– Gdyby taki parking powstał, zapewniałby większą ilość miejsc parkingowych, także dla tych, którzy zazwyczaj zostawiają auta na Placu Wolności. Pamiętajmy też, że niedaleko jest ulica Kolejowa. Aktualnie jest ona przebudowywana. Po zakończeniu tych prac, liczba miejsc parkingowych będzie tam na pewno większa. Nie będzie jednak na tyle duża, żeby pozwalała komfortowo korzystać na przykład rodzicom, którzy przywożą dzieci do przedszkola. Jest tam też „Sztuczna Nerka”, jakże prężnie działająca, ale i deficytem miejsc parkingowych.

Jakie koszty?

– Musimy patrzeć perspektywicznie, tych parkingów zawsze będzie za mało. Gdyby pojawiła się możliwość pozyskania dotacji i zrealizowania tej inwestycji z minimalnym wkładem finansowym gminy, to jakie mamy tu wątpliwości? Pan burmistrz rozmawiał w tej sprawie z posłem i oczywiście z zainteresowanymi przedsiębiorcami. To nie były jakieś ukryte spotkania.

– Obecnie inwestycja jest na etapie programu funkcjonalno-użytkowego. Ma to pozwolić nam doprecyzować, co ma być wykonane i określić te zakresy. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ile ta inwestycja będzie kosztowała za rok czy dwa lata. Ale bez odpowiedniego przygotowania do niej, nie będziemy mieli możliwości sięgnięcia po środki – zaznaczył wiceburmistrz.
Tymczasem radny Julian Dragan wyliczył, że koszty budowy parkingu mogą być wręcz gigantyczne.

– Ja przewiduję, że to będzie kosztowało 20 mln zł, a dofinansowanie z zewnątrz pewnie wyniesie 35 procent wydatków. Ponadto doszły do mnie pocztą pantoflową wiadomości, że na parking będzie tylko wjazd od stacji paliw. Widać, kto ma w tym biznes – ironizował Dragan.

Na reakcję Marka Gila długo nie trzeba było czekać.

– Jeżeli będzie to kosztował, 20-30 mln zł, to przecież odbędzie się to uchwałą rady i wtedy ja będę namawiał, żeby takich środków nie wykładać. Szanujmy się – złościł się wiceburmistrz.

Budowa parkingu wielopoziomowego coraz bliżej
Wiceburmistrz Marek Gil.

Czy Nil zaleje?

Są też inne kontrowersje. Parking wielopoziomowy ma powstać w dolinie Nilu, na terenie zalewowym. Zwracał na to uwagę radny Piotr Panek.
– Martwię się o ulicę Zieloną, która ostatnio „pływała”. Martwię się też o Kolbuszową Dolną, której rzeka robi psikusy – wyliczał radny Panek.

Burmistrz Jan Zuba uspakajał:

– Planujemy wybudować parking dwupoziomowy. Dolny poziom tego obiektu ma być na rzędnej działki; górny zaś na poziomie ronda przy „dziewiątce”. A więc obszar ten nie będzie przyczyniał się do zalewania nieruchomości w dolnym biegu Nilu. Obawy są więc nieuzasadnione – zapewniał burmistrz.

1 Komentarz

 1. Kto ma interes w budowie parkingu???
  Poseł, Inicjator tej inwestycji???
  Poszukać powiązania posła z biznesmenami z ulicy Rzeszowskiej i wtedy się wszystko wyjaśni….

  Skąd brać 20mln zł lub wiecej…kiedy gmina zadłużona???

  Ano, podniosą wam podatki i koszty wody, kanalizacji i śmieci , żeby ktoś se zarobił.

  A Sołtys z Górnej to się oburza nagle,
  bo ktoś mu uświadomił, że wybory nie za długo , a ambicje na stolec burmistrza mu jeszcze nie wywietrzaly ze łba….
  A chyba jeszcze niedawno głosował za budowa parkingu, ponoć jest na to dowód z głosowania rady miejskiej .
  Wtedy tylko radni Fryc i Dragan byli przeciw….
  O nieobecnych nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.