[MINĘŁA DEKADA] Kardyś zdobywa władzę w starostwie

Po kilkumiesięcznej przerwie wznawiamy naszą rubrykę „Minęła Dekada”. Na pierwszy rzut bierzemy wydarzenie, które wydarzyło się niewiele ponad 10 lat temu, dokładnie w listopadzie 2006 roku. Wtedy to w kolbuszowskim starostwie nastąpiła zmiana władzy.

Dzięki porozumieniu PiS ze stowarzyszeniem „Ojczyzna” Stefana Orzecha, starostą został Józef Kardyś. Zastąpił on na tym stanowisku Bogdana Romaniuka, który od tego momentu swoją karierę samorządową kontynuuje w Sejmiku Podkarpackim. Stołek wicestarosty utrzymał lewicowy Waldemar Macheta (taki był warunek Stefana Orzecha). W ramach koalicji „Ojczyzna” otrzymała też dwa stanowiska w prezydium Rady Powiatu.

Niejako przy okazji wyszedł skandal z Henrykiem Wilk w roli głównej. Ogłosił on, że został oszukany przez Orzecha, który miał obiecywać mu stanowisko starosty. Dostało się też Kardysiowi, który podobno zapewniał Wilka, że w razie porażki w wyborach do Sejmiku, wycofa się z polityki. Nie zrobił tego. – Zostałem wyzuty z czci i wiary – grzmiał Wilk.

Podczas kolejnych wyborów, w 2010 i 2014 r. Kardyś nie tylko utrzymał stanowisko, co jeszcze się wzmocnił. Pozbył się opozycyjnego Machety, którego zastąpił lojalny Wojciech Cebula. Ma za sobą cały Zarząd i zdecydowaną większość Rady Powiatu.
Super Nowości – 29 listopada 2006 rok.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.