Zabytkowy kościółek pw. Św. Anny w Trzęsówce został zamknięty dla mieszkańców. Powód? Prace remontowe i konserwatorskie, których łączny koszt przekracza półtora miliona złotych.
Liczący ponad 260 lat drewniany kościółek pw. Św. Anny w Trzęsówce to jeden z największych zabytków powiatu kolbuszowskiego.
Jednonawowy obiekt, kryty blachą, konstrukcji zrębowej, zbudowano w 1759 r. Początkowo służył jako kaplica dworska i był własnością Stanisława i Urszuli Kuczkowskich, tutejszych dziedziców.
Kościółek pw. Św. Anny
Potem został on powiększony o nawę przez podkomorzego króla Stanisława Augusta.
W 1788 r. bp Florian Amand Janowski, biskup tarnowski, dokonał konsekracji tej świątyni. W środku znajduje się polichromia figuralna i ornamentalna z 1905 r. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Ołtarz główny pochodzi z XVII w., natomiast dwa boczne są o wiek młodsze.
W 1905 roku kościół rozbudowano. Przedłużono nawę, dobudowano kaplicę i wieżę na której obecnie są dwa dzwony. W 1998 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła murowanego, który obecnie pełni funkcję świątyni parafialnej.
Prace konserwatorskie
Zabytkowy kościółek pw. Św. Anny w Trzęsówce nie został jednak pozostawiony sam sobie. Obecnie trwa jego rewitalizacja.
Koszt prac przekracza półtora miliona złotych, z czego znaczna część to rządowa dotacja.
Roboty dotyczą remontu posadowienia, wymiany elementów więźby dachowej, a także wykonanie nowych połaci dachowych i blaszanego pokrycia połaci dachowych. W planach jest również konserwacja krzyży wieńczących.
Zobacz rekonstrukcję 3D
W związku z remontem kościoła i brakiem możliwości zwiedzania go przez najbliższy czas, parafia pw. Św. Anny zachęca do wirtualnego zwiedzania tej świątyni. Jest to możliwe dzięki panu Marcinowi Zygmunt, który stworzył rekonstrukcję 3D tego zabytkowego obiektu.