Rada Miejska zapaliła „zielone światło” dla rozbudowy zakładu ceramiki budowlanej w Kupnie. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kierownikiem zakładu w Kupnie jest… przewodniczący rady, Krzysztof Wilk (na zdjęciu).
Na ostatniej sesji Rada Miejska w Kolbuszowej uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego. Zwiększa on możliwości wykorzystania złóż iłów przez zakład ceramiki budowlanej Wienerberger w Kupnie, pozwala mu też na rozbudowę infrastruktury.
– Zakład ze względu na potrzebę dostępności do szerszych obszarów złoża wystąpił z wnioskiem i sporządzenie planu przestrzennego, który pozwoli mu eksploatować iły legalnie zgodnie z przepisami prawa. Przedsiębiorstwo nie zmienia swojego profilu. Będzie kontynuował produkcję materiałów budowlanych ściennych i stropowych – zaznaczył Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej, a zarazem kierownik zakładu w Kupnie.
Obszar objęty nowym planem od południowego zachodu graniczy z drogą krajową nr 9, a od północy z linią kolejową Rzeszów-Ocice. Nowe zagospodarowanie umożliwia ulokowanie tam: obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, usług oraz miejsc eksploatacji złóż ilastych.
Co ciekawe, jest tam też stanowisko archeologiczne. Wskazał go konserwator zabytków. Zwrócił na to uwagę radny miejski, Paweł Michno.
– Jeśli zaczną tam być wydobywane iły, to oddelegowany zostanie specjalny obserwator, który będzie kontrolował te prace pod kątem archeologicznym – oświadczyła Irena Dąbek, kierownik Referatu Budownictwa i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim.