Wybudują duży zbiornik retencyjny obok Biedronki?

Wybudują duży zbiornik retencyjny obok Biedronki?

Wiele wskazuje na to, że w pobliżu sklepu Biedronka powstanie duży zbiornik retencyjny. Ma on w razie intensywnych opadów zabezpieczyć obszary położone pomiędzy ulicami Obrońców Pokoju i Krakowską.
O inwestycji pod tytułem „zbiornik retencyjny” w tym rejonie miasta mówi się od dawna.

– Akwen ma pojawić się na wysokości Biedronki. Druga proponowana lokalizacja to teren, gdzie rośnie wysoka trawa i są nieużytki. Tam nie można się wybudować, bo nie ma dojazdu. Taki zbiornik byłby w stanie przytrzymać wodę podczas nawałnicy przez kilka godzin, a kiedy i system kanalizacji deszczowej będzie już drożny, pozbyć się jej – mówił swojego czasu burmistrz Jan Zuba.

Wedle najnowszych planów taki zbiornik miałby zajmować prawie pięć tysięcy metrów kwadratowych i graniczyć z ulicą Stefana Starzyńskiego.

Pierwotnie planowano tam rowy otwarte z możliwością rozlewania się wody, która w czasie deszczy nawalnych będzie się tam gromadzić. Rozwiązanie to nie dawało jednak gwarancji, że nie będą zalewane nieruchomości położone poniżej. Dlatego nie było akceptacji ze strony magistratu. W związku z tym władze gminy podjęły decyzję o sporządzeniu analizy hydrologicznej dla tego obszaru.

– Na tej bazie pojawiła się propozycja, żeby zaprojektować zbiornik retencyjny, który ma mieć charakter buforowy. Napełniałby się ona na kilka godzin. Dopływ odpływałby się większą rurą, a odpływ mniejszą – tłumaczy burmistrz na ostatniej sesji Rady Miejskiej.
– Podczas konsultacji, które trwały trzy godziny, uznaliśmy, że skoro budzi to tyle wątpliwości, to wstrzymujemy prace projektowe. Postanowiliśmy przeanalizować możliwość położenia tego zbiornika w innej lokalizacji. Jest propozycja, aby znalazł się on wyżej, na wysokości sklepu Biedronka – z pełną świadomością, że on zatrzyma tylko część wód, a część niżej poniżonych będzie spływać kanalizacją, co nie będzie w pełni zabezpieczać mieszkańców.

Wybudują duży zbiornik retencyjny obok Biedronki?
Fot. Google Maps

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.