W magicznym domu państwa Szilerów z Kolbuszowej [FILM]
Ekipa TVP Rzeszów zawitała do magicznego domu państwa Szilerów w Kolbuszowej. – On jest malarzem, poetą i pisarzem; ona nauczycielką kochającą polską literaturę. Oboje prowadzą teatr i dom otwarty. Mowa o Ewie Czartoryskiej-Sziler i Ryszardzie Szilerze, którego uhonorowaliśmy tytułem Człowieka AD 2016 w powiecie kolbuszowskim.

A oto całość informacji TVP: „W pracowni Ryszarda Szilera czas się zatrzymał. Gości witają słowa: Bóg – Honor – Ojczyzna – Rodzina. Ci, którzy bywają tu częściej obserwują, jak powstają pełne nostalgii pejzaże kolbuszowskie, przepiękne ikony i grafiki. Artysta często czyta wiersze i fragmenty prozy poświęcone swojej drugiej, przyszywanej „małej ojczyźnie”, czyli Kolbuszowej. Pierwszą jest Jarosław, gdzie się urodził.
Pani Ewa jest córką Michała Czartoryskiego – cenionego w Kolbuszowej nauczyciela i reżysera, który stworzył niegdyś w tym miasteczku Teatr imienia Aleksandra Fredry. Najczęściej jednak towarzyszy mężowi. Jest pierwszą czytelniczką jego wierszy i prozy. I najsurowszą. Wszystko to wynika z jej wrodzonego perfekcjonizmu i dobrego gustu literackiego. Może dlatego z mężem prowadzi teatr działający przy Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Najpierw jednak musiała zaszczepić w mężu miłość do miasteczka – świata przeszłego, serdecznego i zapomnianego.
Państwo Szilerowie łączą przeszłość z teraźniejszością. Pan Ryszard współpracuje z krakowskim wydawnictwem Miniatura. Wydał tam między innymi wybór wierszy, aforyzmów i opowiadań „Księgi zamyśleń” oraz „Małomiejską balladę”. W jego utworach patriotyzm jest tęsknotą. Powrotem do świata, kiedy wszystko miało swoją wartość i znaczenie. Nie chodzi o wielkie słowa, ale pracę dla siebie i lokalnej społeczności.”
Aktualności TVP Rzeszów z 3 maja 2017. Reportaż z domu państwa Szilerów od 18:30.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.