Upamiętnili bitwę o Kolbuszową

Bitwa o Kolbuszowa - stosy trupów i płonące domy

W piątek (09.09) uczciliśmy bohaterów dramatycznych wydarzeń sprzed 77. lat. Chodzi o stoczoną w dniach 8-9 września 1939 roku bitwę o Kolbuszową.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 na placu przed budynkiem Zespołu Szkół Technicznych. Godzinę później odbył się przemarsz ulicami miasta na cmentarz parafialny. Tam złożono kwiaty na mogiłach tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny 77 lat temu.

Tego samego dnia, o godz. 19 na Rynku działacze Narodowej Kolbuszowej zorganizowali obywatelskie uroczystości (na zdjęciu). Jak co roku, przybyli patrioci odmówili modlitwę za poległych obrońców Kolbuszowej i cywili. Oddali im też hołd, uroczyście składając wieniec.

8-9 wrzesień 1939 r. Pierwszy atak niemieckich czołgów na Kolbuszową załamał się w ogniu polskiej artylerii i karabinów maszynowych. Jednak po dwóch godzinach walki Polacy w obliczu przeważających sił wroga musieli wycofać się w kierunku Zarębek.
Według świadków, cała Kolbuszowa ogarnięta była ogniem. Po wkroczeniu wojsk niemieckich udało się zdobyć ich zgodę na uroczyste pochowanie zabitych zarówno cywilów, jak i żołnierzy. Straty były jednak być wyższe. W wyniku bitwy o Kolbuszową prawdopodobnie zginęło około 120 Polaków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.