Płonęły domy, na ulicach leżały trupy – mija 80 lat od bitwy o Kolbuszową
W poniedziałek (09.09) minie 80 lat od zakończenia bitwy o Kolbuszową.  Walki były zacięte i trwały dwa dni. Całe miasto ogarnięte były ogniem. Zginęło 120 obrońców miasta: żołnierzy i cywilów. To był początek zagłady ponad połowy mieszkańców Kolbuszowej…

9 września 1939 r. w dymie i płomieniach palących się domów, między którymi leżeli polegli polscy żołnierze, zaczęła się okupacja Kolbuszowej – mówi Andrzej Wesołowski, historyk i regionalista. – Aby upamiętnić ten czas, zorganizowałem wystawę pt. „Kolbuszowski wrzesień 1939 r. – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Składają się na nią przedmioty z tego dnia, a także ekwipunek żołnierzy.

Andrzej Wesołowski

Wystawa ta zostanie uroczyście otwarta o  godzinie 10 w siedzibie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) przy ulicy Piekarskiej 17.
Oficjalne obchody 80-lecia bitwy o Kolbuszową odbędą się o godzinie 12 na placu przy Zespole Szkół Technicznych. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami miasta na cmentarz parafii p.w. Wszystkich Świętych, gdzie odmówiona zostanie wspólna modlitwa. Złożone zostaną również kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. O godzinie 18 w Kolegiacie Kolbuszowskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych w obronie miasta i Ojczyzny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.