Stwórzmy w Kolbuszowej izbę pamięci poświęconą Jankowi Bytnarowi




Janek Bytnar ps. „Rudy”, legendarny harcerz Szarych Szeregów, to jeden z najbardziej znanych ludzi pochodzących z Kolbuszowej. Jego rodzinny dom przy ulicy Nowe Miasto odwiedza wiele osób. Imię „Rudego” nosi miejscowe Liceum Ogólnokształcące, a także jedna z ulic w mieście. Nie ma natomiast stałej ekspozycji, która by upamiętniała tę wybitną postać.

Ludzie, którzy przyjechali oglądać dom Bytnarów, pytali się mnie, czy jest tu jakieś muzeum, izba pamięci, gdzie mogliby się zapoznać z tym bohaterem – mówi radna Barbara Bochniarz. – Niestety nie mamy takiego miejsca. A przecież Janek Bytnar to fantastyczny bohater; chyba największy, który się tu urodził. W budynku dawnej synagogi jest miejsce, gdzie można byłoby uruchomić wystawę jemu poświęconą. Mamy wiele eksponatów na ten temat. Myślę, że warto tę postać przybliżyć i chwalić się nią.

To nie jedyny problem, który jest związany z „Rudym”. Okolice domu, w którym przyszedł na świat, nie do końca jest bezpieczne. Przez ulicę Nowe Miasto często przejeżdżają samochody, w tym tiry, które, by móc się zmieścić na wąskiej uliczce, wjeżdżają na chodnik, stwarzając zagrożenie dla pieszych. Jednym z pomysłów na zapewnienie tam bezpieczeństwa jest zamontowanie przed domem barierki. Z takim wnioskiem do władz gminy wystąpili obecni właściciele obiektu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.




Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921 r. Na ścianie jego domu dziś jest tablica upamiętniająca to wydarzenie. W Kolbuszowej mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. Następnie z rodzicami wyjechał do Warszawy, gdzie podczas okupacji brał czynny udział w akcjach Szarych Szeregów. W 1943 r. zginął z rąk Gestapo. Jest jednym z bohaterów kultowej książki „Kamienie na szaniec”.

2 Komentarze

  1. szkoda,że autor tego wpisu nie sięgnął do historii, mały Janek z rodzicami nie wyjechał od razu do Warszawy, najpierw był Niekłań na Kielecczyźnie. Tam urodziła się siostra Janka- Danusia, była młodsza od Janka trzy lata, więc Janek nie spędził w Kolbuszowej pięciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.