Spór o sesje Rady Miejskiej. Kiedy je zwoływać?

Uchwalą budżet Kolbuszowej na 2021 rok

Radny Michał Karkut dopomina się o to, aby sesje Rady Miejskiej rozpoczynały się popołudniami. Dzięki temu, jak mówi, możliwość udziału w obradach mieliby kolbuszowianie, a i samorządowcy mieliby łatwiej.
Dlaczego ludzi miałyby interesować sesje Rady Miejskiej, które, umówmy się, do najciekawszych nie należą? Ano dlatego, że właśnie tam zapadają ważne decyzje dla lokalnej społeczności.

Na przykład: gdzie może powstać nowa droga, ile trzeba będzie zapłacić za odbiór śmieci czy kanalizację i wodę, albo jak wysokie będą podatki i wiele innych istotnych dla gminy kwestii.

Na popołudniowych obradach zyskaliby również sami radni, bo nie musieliby zarywać pracy zawodowej, dzięki której utrzymują swojej rodziny.

– Wielu z nas chce, aby sesje były organizowane popołudniami, tak jak ma to miejsce w Raniżowie czy Dzikowcu. Wtedy ten nasz czas pracy moglibyśmy sobie jakoś usystematyzować, ułożyć dzień – przekonywał radny Michał Karkut.

Polski Ład zrujnuje gminę? "Słychać zgrzyt zębów"
Zwolennikiem popołudniowych sesji jest radny Michał Karkut.
Krzysztof Wilk, przewodniczący rady, nie mówi nie:

– Każdy z nas zostając radnym powinien mieć świadomość, że może to kolidować z pracą zawodową. Zwołanie sesji o godzinie 12 było incydentalne, w tej kadencji zdarzyło się to drugi raz. Ostatnio było to spowodowane moimi obowiązkami. Sugestia dotycząca sesji popołudniami mi się podoba. Ale dostałem też sygnały z urzędu, że są na nie.

I rzeczywiście burmistrz Jan Zuba jest na nie:

– Trudno sobie wyobrazić, żeby po ośmiu godzinach ciężkiej pracy w urzędzie od godz. 7:30 przyjść popołudniu na sesję i być w pełni gotowym do kolejnych godzin. Musimy też brać pod uwagę Kodeks Pracy. Nie chodzi o mnie, bo moja praca na tym polega, że nie liczę godzin. Rzecz dotyczy moich pracowników, o urzędników, którzy muszą potem dostać czas wolny, a kto za nich wykona robotę? Dlatego byłbym bardziej za tym, żeby sesje były zwoływane o godzinie 8 rano.

Jaka obwodnica miasta? Burmistrz stawia warunki
Burmistrz Jan Zuba woli sesje rano.
Jutro odbędzie się sesja rady, na której decydować się będzie wiele ważnych kwestii dla mieszkańców, w tym dotyczących wywozu śmieci. Obrady, zgodnie z wolą burmistrza, rozpoczną się o godzinie 8 rano.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.