Rząd zabierze gminie Kolbuszowa „500+”?

Rząd zabierze gminie Kolbuszowa środki na "500+"?

Rząd chce przenieść wypłacanie świadczenia „500+” z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla samorządu Kolbuszowej oznaczałoby to mniejsze dochody o ponad 30 milionów złotych i tym samym mniejsze możliwości inwestowania w rozwój.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Reguluje ona funkcjonowanie programu „Rodzina 500+”.
Dziś jego obsługą zajmują się gminy, które dostają na to pieniądze w formie dotacji celowych. Jeśli proponowana zmiana wejdzie w życie, wypłatą świadczenia od 1 stycznia 2022 roku będzie zajmował się ZUS.

Dla Kolbuszowej oznaczałoby to spadek dochodów o ponad 30 mln zł. A to oznaczałoby dużo mniejsze możliwości zaciągania kredytów i inwestowania.

Co na to burmistrz Jan Zuba?

– Ta kwestia nas też zaczyna martwić. Jestem po kilku rozmowach z naszym posłem (Zbigniewem Chmielowcem – od red.). Rzecz dotyczy całego kraju, dwóch i pół tysiąca samorządów. Ta zmiana ustawy nie zostanie dokonana jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki i gminy nagle stracą znaczące środki. Na pewno rząd musi wypracować jakiś system „miękkiego lądowania” dla samorządów. A wiec poczekajmy.
Burmistrz zwrócił również uwagę na założenia Polskiego Ładu, nowego programu rządu, który zakłada między innymi uderzenie w dochody podatkowe samorządów (z PIT i CIT). Mogą one stracić z tego tytułu nawet 10 miliardów złotych rocznie. Wyrwy w budżetach będą zależne od tego, ile osób jest w danej gminie pracuje i płaci podatki.

– Musimy być więc bardzo czujni i reagować nasze wszelkie informacje. Będziemy formułować też nasze obawy na piśmie i przekazywać je do Warszawy – zapowiedział burmistrz Zuba.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.