Monika Ślęzak: – Nowy Ład niczym Janosik

Monika Ślęzak: - Nowy Ład niczym Janosik

Czytam dziś na Kolbuszowa Lokalnie o przeniesieniu kompetencji wypłaty „500 +” do ZUS-u. Od jakiegoś czasu były już ku temu przymiarki, ale wraz z Nowym Ładem coraz bardziej wszystko zaczyna układać się w jedną całość.

Władza od pewnego czasu dąży do centralizacji państwowej kasy, co niestety odbija się czkawką samorządom, przedsiębiorcom ale również koniec końców może okazać się niekorzystnym stanem rzeczy również dla gorzej zarabiających lub emerytów.
Nowy ład, póki co to tylko hasła, dość szumne lecz to co zostało nam zaproponowane budzi wiele wątpliwości i obaw. Weźmy na przykład dość niejasne zasady z możliwością odliczenia części składki zdrowotnej od podatku.

Jeżeli przyjmiemy, że nikt nie będzie mógł jej odliczyć od podatku, obciążenia mogą być większe niż do tej pory. Jak to będzie przekonamy się wkrótce.

 „500 +” do ZUS. Samorządy znów dostaną po łapkach. A znakomita większość społeczeństwa pewnie będzie zmuszona zderzyć się z koniecznością założenia internetowego konta w ZUS ale też konta w banku, bo wypłata w formie przekazu pocztowego w założeniach ma zostać zniesiona.

Jak to się ma do osób wykluczonych społecznie, gdzie dostęp do Internetu, jego znajomość, dostęp do bankowości to ogromne ograniczenia.

Nowy Ład niczym Janosik miał zabrać bogatym i dać biednym. Zrównać nasze szanse. Jedni mówią na to „ujednolicenie”. Lecz czy wprowadzenie np. nowej kwoty wolnej od podatku przy jednoczesnym przerzuceniu obciążeń na ludzi chcących się rozwijać, chcących dawać pracę innym, płacących podatki i rozwijających polską gospodarkę jest dobrym pomysłem? Bardzo ciekawe posunięcie w dobie tego co działo się ostatnio na świecie. Coś za coś.
A może tylko polityka przez małe p. Można by o tym snuć i bajać. Poczekam na ostateczny kształt ustawy ale nauczona doświadczeniem, trochę się boję.

Monika Ślęzak

5 Komentarzy

  1. Elektorat PiS to ludzie: a) którym się nie udało i b) ludzie, którym się nie chce. Tak czy siak wymagają wsparcia. Jednakże jeśli chętnie pomogę tym, którzy próbują (każdemu się czasem noga może powinąć) to promowanie przez PiS zwykłego nieróbstwa, pasożytnictwa, powiedziałbym: legalnego złodziejstwa i cwaniactwa, mnie przeraża i obraża. Człowiek zaczyna się zastanawiać – po jaką … tyram? Żeby sąsiad alkoholik śmiał mi się w twarz? Bo on ma może o połowę mniej, ale nie machając palcem w bucie, nie marnując pieniędzy na dojazdy, na ubranie do pracy, na leki, bo chorobę może odchorować w łóżku, a nie za biurkiem w pracy… PiS to partia antypolska – zrobi z nas kraj dziadów, żebraków i roszczeniowców. A to rozdawnictwo będą spłacać nie tylko nasze dzieci, ale ich dzieci i kolejne pokolenia. Tylko uwłaszczeni na tych rządach, czyli rodziny PiSowskie, wyjdą na plus, bo oni po 6 latach mają tyle na kontach dzieci i małżonek, że teraz mogą żyć z rentierstwa, a nie pracy. Pomyślcie ile odsetek na koncie mają Morawieccy? Czy choćby szeregowi posłowie, jak nasz… Oni, ich dzieci i kolejne pokolenia mogą nie hańbić się pracą, tylko żyć z odsetek i wynajmów.

  2. przedsiebiorcy ktorzy dobrze prosperuja juz zaczynaja beczec ze troche im ubedzie i moze zabraknac na kolejny nowy samochod na podworku ?? a tymczasem ich pracownicy maja sie przeciez bardzo dobrze bo zarabiaja z laski szefostwa po 200 zl powyzej najnizszej krajowej ??? o ile maja cos powyzej . z hurtowni elektrycznej w kolbuszowej zwolnilo sie podobno od razu 5 osob ,podobnie z pobliskiej hurtowni technicznej wiec chyba szefostwo im nie placio za bogato :))) ale sami sobie jezdza autkami po 500-700 tysiecy . Tak ma wygladac to wszystko ??

      • Czemuż mając na takie fury tylko i wyłącznie dzięki harówie innych oszukiwać ich przy wypłacie? pamiętaj że w każdej chwili możesz się znaleźć ty w ich położeniu bo nie takie fortuny upadały z dnia na dzień zupełnie nieoczekiwanie. Więc troche pokory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.