Magistrat rozpoczął postępowanie przetargowe w sprawie instalacji paneli fotowoltaicznych na posesjach mieszkańców gminy Kolbuszowa. Dotyczy to osób z listy rezerwowej.
Instalacja paneli fotowoltaicznych na posesjach ma charakter parasolowy. To oznacza, że montażem zajmuje się firma wyłoniona w przetargu, ale zadanie to koordynuje magistrat. Będzie on też właścicielem tak powstałych solarów przez pięć lat. Mieszkańcy zapłacą jedynie za niewielką część zadania, resztę pokryją pozyskane przez gminę środki unijne.
– Przetarg już ogłoszono, otwarcie ofert nastąpiło 15 lutego. W tej sprawie jestem w stałym kontakcie z panem Ireneuszem Zyską. W Ministerstwie Środowiska i Klimatu jest on odpowiedzialny za nowelizację ustawy dotyczącej zasada rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach na domach jednorodzinnych. Mamy zapewnienie, że będzie nowelizowana ustawa, która wydłuży okres obowiązujących starych zasad dla projektów parasolowych do końca 2023 roku. Umowa pomiędzy gminą a mieszkańcem będzie musiała być jednak zawarta do 31 marca tego roku – zaznaczył burmistrz Jan Zuba.
Projekt ma objąć swym zasięgiem 70 procent posesji, które znalazły się na liście rezerwowej.
– Dla pozostałych, niestety, nie starczy pieniędzy. Ale i tak zawrzemy więcej umów, żeby w przypadku gdyby ktoś się wykruszył, była możliwość wzięcia pod uwagę kolejnych osób. Fakt, że będą oni mieli taką umowę oznaczać będzie, że będą mieli ochronę przed zmianą zasad rozliczania energii elektrycznej – mówił burmistrz.
O to, aby instalacji paneli odbywała sie na starych zasadach walczyły samorządy w całej Polsce.
– Razem ze Związkiem Gmin Podhala przekonywaliśmy ministerstwo, że opóźnienia w realizacji projektów parasolowych nie są z winy zamawiającego czy wykonawcy, tylko wynikają z sytuacji światowej, jaka dotknęła w 2021 r. w zasadzie wszystkie branże oparte o elektronikę. Znalazło to zrozumienie, stąd przygotowywana nowela ustawy – zaznaczył Jan Zuba.