Inflacja „zeżarła” dotację dla „Sztucznej Nerki”

Jaki los czeka kolbuszowską "Sztuczną Nerkę"?

Rządowe wsparcie na modernizację szpitalnej infrastruktury okazało się niewystarczające. Powód? Inflacja, rosnące ceny usług i materiałów budowlanych. Starostwo Powiatowe musiało wyłożyć swoje środki, inaczej dotacja po prostu by przepadła.

Jesienią 2021 roku rozpoczęto prace na terenach przy Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej. Powstały przede wszystkim: parkingi, chodniki i drogi dojazdowe.
Poza tym jest oświetlenie, monitoring i kanalizacja deszczowa. Wysoką cenę zapłaciły za to okoliczne drzewa, które  zniknęły z powierzchni ziemi.

Inwestycję realizuje Starostwo Powiatowe dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Mowa o 3 500 000 zł. Wydawało się, że wystarczy.  Tymczasem po przetargach okazało się, że jednak nie. Inflacja zrobiła swoje. Zabrakło pieniędzy dla obiektów Oddziału Nefrologii i Dializoterapii.

– Całość tego wniosku pochłonęły prace obok szpitala przy ulicy Grunwaldzkiej. Zdecydowaliśmy więc, że sami sfinansujemy modernizację „Sztucznej Nerki”. Nie mogliśmy sobie pozwolić, żeby zrezygnować z pozyskanych pieniędzy i je oddać. Podczas prac przy elewacji okazało się, że dach jest przegniły. Dlatego podjęliśmy decyzję, że go wymienimy i dopłaciliśmy 255 tys. zł – zaznaczył starosta Józef Kardyś.
To nie pierwsza sytuacja, że po przetargach powiat musi dopłacać do realizowanych inwestycji.

– Tak samo to przy mostach, gdzie musieliśmy drugi przetarg zwoływać. Prowadzone były różne posunięcia w tym celu. Udało nam się to. Przetarg został ogłoszony, umowa podpisana, inwestycje zrealizowano. I to jest sukces, bo nie musimy oddawać pieniędzy – dodał starosta.

Inflacja "zeżarła" dotację dla "Sztucznej Nerki"
Prace przy obiektach „Sztucznej Nerki” trwają, ale nie dzięki rządowej dotacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.