Dekomunizacja ulic rozpoczęta

Ulica 22 lipca jest pierwszym traktem w Kolbuszowej, który zmienił swoją nazwę na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Prawo to wymusza na samorządach usunięcie ze swoich terenów nazw osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm lub propagujące go. Nowym patronem ul. 22 lipca został Stanisław Krzaklewski, twórca służby zdrowia w powiecie i wieloletni dyrektor szpitala w Kolbuszowej. Więcej o tym TUTAJ.

O zmianie nazwy ul. 22 lipca mówi się od dawna. Za każdym razem jednak nie zgadzali się na to mieszkańcy, tłumacząc, że nie chcą płacić za zmianę w dokumentach. Teraz, na mocy ustawy, nie stracą na tym ani grosza. Temat na łamach Korso Kolbuszowskiego starał się „rozmydlać” również redaktor naczelny tej gazety i lewicujący bloger, Janusz Radwański:

„Mało kto pamięta, że 22 lipca to nie tylko rocznica ogłoszenia manifestu PKWN. O nie, 22 lipca Napoleon Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, nadającą chłopom wolność osobistą, którą chłopi okołokolbuszowscy mieli od momentu, kiedy Kolbuszowa stała się częścią zaboru austriackiego. (…) Chłopi okoliczni wyszli na tym nieźle, bo zły zaborca zwolnił ich w końcu z pańszczyzny. (…) I tak sobie właśnie myślę, patrząc na nazwę „22 lipca”. Ona przypomina mi parę ważnych rzeczy.” – przekonywał w swym felietonie Radwański.

Problem w tym, panie ex-redaktorze, że ulicę 22 lipca nazwano tak tylko i wyłącznie po to, żeby uczcić datę ogłoszenia manifestu PKWN. Czyli dokumentu, który został napisany w Moskwie pod dyktando Józefa Stalina. Oznaczał on m.in. całkowitą likwidację nie tylko warstwy ziemiańskiej, ale i bogatych chłopów, dlatego że wszystkie gospodarstwa powyżej 50 ha miały być nieodpłatnie parcelowane. Mówiąc wprost – ludzie zostali wyrzuceni z domów, wyzuci z ziemi, okradzeni z własności, na które pracowały całe pokolenia. To samo spotkało przedsiębiorców. Skutki tego barbarzyństwa odczuwamy do dziś.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.