Bulwary nad Nilem im. kardynała Wyszyńskiego?

Rozkopana Kolbuszowa, budują bulwary [ZDJĘCIA]

Powstające nad Nilem bulwary będą miały patrona. Wszystko wskazuje na to, że będzie nim błogosławiony ksiądz kardynał Stefan Wyszyński.

Z takim wnioskiem do Rady Miejskiej wystąpił Lucjan Szumierz, ksiądz Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”.
Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w programie najbliższej, piątkowej (06.08) sesji rady.

Prymas Tysiąclecia

Stefan Wyszyński (1901-81) był kolejno biskupem diecezjalnym lubelskim, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a w latach 1948-81 prymasem Polski. Zwano go również Prymasem Tysiąclecia. Dał się poznać jako mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła.

Był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Wielkiej Nowenny Tysiąclecia. Był inwigilowały i więziony przez komunistów.

– Osoba księdza Prymasa jest obecnie symbolem umiłowania wolności, sprawiedliwości oraz czci dla człowieka. Stał się on znakiem jedności wszystkich Polaków. Jesteśmy przekonani, że nadanie Bulwarom nad Nilem imienia Błogosławionego księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, będzie godnym uhonorowaniem tego wspaniałego kapłana, podtrzymaniem pamięci jego pracy i posługi, integralności rodziny i odzyskania niepodległości oraz suwerenności naszej Ojczyzny – czytamy w projekcie uchwały.
Bulwary nad Nilem mają kosztować ponad 4,4 mln zł, z czego jednak 2,8 mln zł ma stanowić dotacja z zewnątrz. Inwestycja zakłada budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki. Ale to nie wszystko.

Bulwary nad Nilem

Na terenie pomiędzy kładką na rzece Nil a Kolegiatą powstanie amfiteatr z zadaszoną sceną plenerową i oświetleniem. Pojawią się też kurtyny wodne oraz fontanna multimedialna dla dzieci.

Ponadto zaplanowano obiekty plenerowe małej architektury (ławki, stojaki na rowery, pergole drewniane, murki gabionowe, dwie odlewane figurki krokodyla, kosze na śmieci) oraz obiekty do plenerowej aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży (stoły do gier, siłownia, zjeżdżalnia i tor saneczkowy dla dzieci, rampa dla deskorolkarzy). Prace mają potrwać do grudnia 2021 roku.

Bulwary nad Nilem im. kardynała Wyszyńskiego?

Zmianie ulegnie otoczenie wokół pomnika kardynała Wyszyńskiego. Powstaną tam: murek, schody, płyta granitowa, niska zieleń i oświetlenie.
Pomnik kardynała

Fundatorem monumentu był kolbuszowianin z Kanady, Antoni Stolarz. Jego marzeniem było, by osoba prymasa znalazła tu godne miejsce. Figurę wykonał Jacek Osadczuk z Ustrzyk Dolnych.

Bulwary nad Nilem im. kardynała Wyszyńskiego?

Pomnik przedstawia postać prymasa siedzącego i charakterystycznie podpartego jakby zamyślonego, który w ręce trzyma zwój papieru z napisanymi Ślubami Jasnogórskimi. Takie ujęcie utrwalono na zdjęciu, które powstało w Komańczy w czasie kiedy kardynał Wyszyński był więziony.

Do zdjęcia dołożono zwój papieru, by symbolicznie uwydatnić tę wielką ponadczasową myśl zorganizowania dziewięcioletniej nowenny, a potem obchodów Milenijnych w naszej Ojczyźnie.
Wokół Kolegiaty znajdują się jeszcze dwa pomniki: św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Monument kardynała jest jakby zwieńczeniem tego triumwiratu – zgromadzenia złożonego z trzech osób, którzy odegrali ważna rolę w historii Kościoła

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.