Kontrowersyjna umowa z Ukraińcami. Tym razem nie chodzi o banderyzm
Rada Miejska zgodziła się na podpisanie umowy o partnerstwie z ukraińską gminą Bystrzyca. Nie obyło się bez kontrowersji. Tym razem nie chodzi o banderyzm. Pojawiają się zarzuty, że porozumienie nie jest odpowiednio przygotowane, a do tego narzucone odgórnie. Zresztą sam burmistrz Jan Zuba nie kryje, że obie gminy „wyswatał” marszałek województwa, Władysław Ortyl.
– Bystrzyca wystąpiła z ofertą znalezienia partnera do współpracy na Podkarpaciu. Pan marszałek zaproponował nasze miasto, jako to, które ma doświadczenie w tym zakresie. – zaznaczył burmistrz. – Razem z panem starostą odbyliśmy dwudniową wizytę, najpierw w Iwano-Frankowsku, a następnie w Bystrzycy, której władze są bardzo pozytywnie nastawieni do współpracy z Kolbuszową.
Bystrzyca to dawna Rafajłowa, która przed wojną wchodziła w granice II RP. To tam w latach 1915-16 stacjonowali legioniści gen. Józefa Hallera. Dziś jest to biedna licząca 1500 osób miejscowość, ale położona w sercu parku narodowego u podnóża Karpat. – To miejsce ma być rozwijane jako turystyczne – zdradził burmistrz. – Jest perspektywa, żebyśmy mogli wspólnie realizować projektu turystyczne i edukacyjne w oparciu o fundusz współpracy przygranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.
Nie wszystkim przypadł do gustu ten pomysł: – Mam wrażenie, że ta uchwała jest podejmowana stosunkowo za wcześnie. Aby chcieć z kimś współpracować, trzeba kogoś poznać, dowiedzieć się, co nas łączy i co nas dzieli – wyliczał Józef Fryc, wiceprzewodniczący rady. – Umowa o partnerstwie nie może być zawarta tylko na podstawie tego, że dwie osoby sobie tam pojechały. Wymieńmy poglądy, poznajmy ludzi i środowisko, i dopiero potem podejmujmy decyzję o partnerstwie – apelował Fryc.
Burmistrz ripostował, że decyzja o współpracy  jest efektem wieloletnich kontaktów władz województwa z Ukrainą, i ma na celu pomaganie biednym regionom, które są poza Unią Europejską.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.