Werynia upamiętniła swojego bohatera [WIDEO]

Dziś oddajemy hołd Józefowi Batoremu z Weryni

Werynia upamiętniła Józefa Batorego, członka IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistów w 1951 roku. Jego wizerunek widnienie na ścianie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej, której jest patronem.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się w poniedziałek (21.06). Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Weryni.

Po nabożeństwie zebrani mieszkańcy i zaproszeni goście, na czele z orkiestrą dętą Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, przeszli na plac szkoły.




Tam pod pamiątkowa tablicą złożono kwiaty, następnie akademię zaprezentowali uczniowie. Aktu odsłonięcia muralu dokonali: dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który zafundował obiekt, brat majora – Franciszek i Lidia Świętek uczennica szkoły pochodząca z rodziny Batorego.

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, 36-letni artysta z Sanoka. Jest on absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ma on w swoim dorobku wiele wystaw. Uprawia malarstwo, rysunek i street art. Murale wykonuje od 2017 r. Najwięcej takich prac wykonał na Podkarpaciu, zwłaszcza w okolicach swojego rodzinnego Sanoka.

Józef Batory urodził w 1914 roku w Weryni. Maturę zdał w Prywatnym Gimnazjum w Kolbuszowej. W 1937 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przerwała je wojna.

Od jesieni 1945 r. był łącznikiem organizacji „Wolność i Niezawisłość”. W 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na śmierć.




Ciała zamordowanych zakopano w nieznanym miejscu. Do tej pory ich nie odnaleziono. W 1994 r. na cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbył się symboliczny pogrzeb Józefa Batorego. Uroczystość poświęcono też jego bratu Augustowi, który jako żołnierz Armii Krajowej poległ w czasie akcji „Burza”. Inny z braci Batorych – Stefan trafił do łagru w Stalinogorsku.

Galeria zdjęć









Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.