Sukces Kapeli Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej

Sukces Kapeli Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej

Kapela Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej zdobyła „Basztę” – główną nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Gratulacje.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbył się w czwartek (23.06). To najważniejsze w Polsce wydarzenie związane z promocją autentycznej muzyki ludowej.




W konkursie udział wzięło 27 kapel, 36 zespołów śpiewaczych, 17 instrumentalistów, 30 solistów śpiewaków oraz 26 grup w konkursie „Mistrz i Uczeń”. Łącznie 650 artystów ludowych z 13 województw.

Podczas imprezy odbyły także Targi Sztuki Ludowej, widowiska obrzędowe, zabawy z udziałem kapel festiwalowych oraz rożnego rodzaju warsztaty

Wygrana Kapeli Kazimierza Marcinka jest wielkim sukcesem. Tym bardziej, że po raz pierwszy w historii tej imprezy nagroda najwyższej rangi przypadła muzykom prezentującym folklor lasowiacki.

– Artyści wytworzyli na scenie wyjątkową atmosferę. Grali jak na skrzydłach. Prymista zadziwiał wirtuozerią charakterystycznych dla swojej muzykanckiej techniki ozdobników. Świetnie za nim podążał doskonały sekundzista, Wiesław Malec. Marnujący wcześniej swój talent w innych kapelach Franciszek Materna idealnie basował, pilnując tempa, rytmu grania. Takiej chemii na scenie nie wytworzył żaden z 26 zespołów występujących na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. A przecież każdy z nich został wyselekcjonowany podczas kwalifikacji.




– Wielcy lasowiaccy muzykanci – Jan Książek, Władysław Pogoda, Jan Marek, Jan Cebula czy Jan Marzec patrzyli na to pewnie z raju. Oklaskiwali poczynania Marcinka i jego muzykantów. To kapela, która przywraca piękno prostego i pięknego, puszczańskiego folkloru. A więc muzyki granej na dwunastu strunach przy pomocy trzech smyków i talentu – przekazuje Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.