„Robi się ludziom wodę z mózgu, żeby załatwiać swoje interesy”
Mija drugi miesiąc odkąd z trzeciego piętra Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej zniknęły oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Krytycznie komentują to mieszkanki gminy Cmolas, które muszą rodzić w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i innych miastach, dodatkowo zostały pozbawione bardzo ważnych dla nich świadczeń ginekologicznych.

Kobiety mówią, że starosta i radni powiatowi nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest oddział ginekologiczno-położniczy – mówi wójt Eugeniusz Galek. – To nie tylko porody. To też świadczenia medyczne z zakresu ginekologii. Mieszkanki powiatu zostały tego pozbawione. W miejsce zlikwidowanej porodówki w szpitalu miał powstać oddział rehabilitacji łóżkowej. Gdzie on jest?  Kobiety, ale i mężczyźni komentują to, że „robi się ludziom wodę z mózgu po to, żeby załatwiać swoje interesy”.

Cmolesianki muszą więc korzystać z usług szpitali poza powiatem. Najczęstszym kierunkiem jest Rzeszów. Porody to jedno, opieka ginekologiczna to drugie. Dlatego gabinet o tej specjalizacji ma się pojawić w gminnym ośrodku zdrowia w Cmolasie, który ma rozpocząć działalność w 2018 roku.
5 Komentarzy

  1. Dokładnie. Opieki ginekologicznej zostały pozbawione wszystkie kobiety powiatu. To chyba w ramach nowatorskiej profilaktyki ginekologicznej. Jako że mieszkam na wsi rozmawiam z kobietami. Która jest „obeznana w świecie” da sobie rade. Pojedzie do Rzeszowa,, do Mielca… Ale która jest biedniejsza i mniej zaradna to niestety, ale ze np. stanem zapalnym będzie chodziła aż się samo zaleczy albo jak ją przyciśnie coś gorszego i wtedy dopiero będzie zmuszona cos działać. Więc wkurza mnie to jak słyszę że kobiety nie dbają o swoje zdrowie, że tak ważna jest cytologia i badanie piersi. Pomijając fakt że nigdy nie było w Kolbuszowej nowoczesnej diagnostyki, takiej z prawdziwego zdarzenia, to teraz nie ma już nic. Jest mniej niż zero. Bo dawniej były przynajmniej akuszerki. Zaparzyły ziół, posadziły na wiadrze z naparem i coś tam pomogło. Teraz nie wiadomo nawet jakich ziół zaparzyć. Może uniwersytet w Weryni pomoże. Bo na medycynę w „kolbuszowskim” wydaniu nie ma co liczyć!

  2. Radni powiatu reprezentujący gminę Cmolas o ile mi wiadomo głosowali za likwidacją oddziału ginekologicznego i noworodkowego. Teraz proszę wszystkie kobiety z gminy Cmolas o zapamiętanie tego faktu przy najbliższych wyborach i rozliczenie swoich radnych z podjętych decyzji.

    • Brawo pani Krystyno. Wszystkie jesteśmy w tym samym położeniu bez względu na wiek należy pisać pisma do starosty, dyrektora i radnych. Do korsa chociaż oni zdania nie mają też.

  3. Pisma pisane do Starosty i szanownej Rady Powiatu, Wojewody nic nie dały nawet nie pokwapili się, aby na nie odpowiedzieć. Każda instytucja ma obowiązek w ciągu 14 dni dać odpowiedź. Jednak okazuje się, że nie wszędzie ten przepis jest przestrzegany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.