Rekordowa kwesta na kolbuszowskim cmentarzu

Kwesta na cmentarzu w Kolbuszowej odwołana

Sukcesem zakończyła się wczorajsza kwesta na cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych. Odwiedzający groby swoich bliskich mieszkańcy wrzucili do puszek w sumie 16 197 zł i 78 gr. Jest to największa kwota, jaką kiedykolwiek udało się zebrać podczas zbiórek na kolbuszowskiej nekropolii w Dniu Wszystkich Świętych.
Stało się tak dzięki poświęceniu wolontariuszy. Mowa o regionalistach, bibliotekarzach, urzędnikach, radnych, politykach, harcerzach oraz uczniach. Od wczesnych godzin porannych można było ich spotkać przy bramach do nekropolii, a także na jej terenie.

Zebrane przez nich środki te trafią na renowację zabytkowych nagrobków. W ostatnim czasie dzięki datkom udało się odrestaurować pomniki notariusza Józefa Lityńskiego i rodziny Góreckich.

Jeszcze wcześniej zrewitalizowano kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz miejsce pochówku legendarnego „Ojca Sybiraków” – ks. Ludwika Ruczki.
– Zostało nam jeszcze kilkanaście nagrobków, które wymagają interwencji. Niektóre z nich na szczęście potrzebują tylko odświeżenia. Ale są też takie, które trzeba uratować, bo się rozsypują – mówi Paweł Michno, sekretarz Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara, który także wczoraj kwestował na cmentarzu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.