Radni miejscy uchwalili regulamin Parku Niepodległości. Nie brakowało kontrowersji. Poszło o psy, alkohol i palenie papierosów

Budowa Parku Niepodległości na finiszu - zdjęcie główne.

Powstał regulamin korzystania z Parku Niepodległości w Kolbuszowej. Podczas jego uchwalania nie brakowało jednak kontrowersji. Okazało się, że w projekcie dokumentu znalazł się zapis zabraniający psów. Nie było też zakazu picia alkoholu i palenia papierosów.

Park Niepodległości znajduje się przy ulicy Astrowej, na terenie osiedla przy kościele parafialnym pw. Św. Brata Alberta.

Park Niepodległości

Jest to ponad 2,5-hektarowy teren, którego przygotowanie kosztowało wiele milionów złotych Ma to być miejsce spotkań i rekreacji.

Cały ten obszar ogrodzono. Jest tam oświetlenie i monitoring, ustawiono też toaletę modułową.

Teren Parku wyposażono w liczne ławki stalowo-drewniane oraz kosze na śmieci.

Są ścieżki i kładki rekreacyjno-dydaktyczne. W pobliżu zbiornika wodnego powstały również podesty z desek kompozytowych.

W strefie sportu i zabawy zamontowano urządzenia siłowni plenerowej. Powstał też plac zabaw dla najmłodszych. Jest też duży trawnik, na którym będzie możliwość organizowania pikników. W akwenie pojawi się figurka krokodyla.

Po co regulamin?

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej uchwalono regulamin korzystania z Parku Niepodległości. Projekt przedstawił Kazimierz Kret, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wolnej w magistracie.

Park Niepodległości niewątpliwie jest obiektem użyteczności publicznej, przestrzenią stanowiącą dobro wszystkich naszych mieszkańców. Zgodnie z założeniami stanowi on miejsce służące do aktywnego spędzania czasu i organizacji imprez.

– Stąd też zachodzi potrzeba przyjęcia regulaminu. Przyczyni się to do przestrzegania podstawowych zasad i zapobieganiu działań prowadzących do dewastacji parku. Pozwoli to też naszym służbom egzekwować ustanowione normy i reguły – tłumaczył radnym.

Zakaz psów?

W projekcie regulaminu pojawiły się pewne nieścisłości. Jeden z nich dotyczył psów.   

– Jest tam napisane, że zabrania się wprowadzania i kąpania czworonogów w zbiornikach wodnych. W innym miejscu z kolei czytamy, że dopuszcza się wprowadzanie psów na smyczy pod warunkiem posprzątania po nim – zauważył Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej  

Spożywanie i palenie

Z kolei radny Mirosław Kaczmarczyk w projekcie regulaminu nie znalazł zakazu spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Kazimierz Kret tłumaczył, że Park Niepodległości jest miejscem publicznym, a na jego terenie mocą ustawy nie można ani pić, ani palić.   

– Ustawa ustawą, ale jeśli osoby zapoznające się z regulaminem nie zauważą konkretnego zakazu, to stwierdzą, że go nie ma. Jest wiele miejsc publicznych w Kolbuszowej, gdzie nie wolno spożywać alkoholu, a i tak piją tam i palą. Tam gdzie są ludzie, gdzie są imprezy, tam pewne zjawiska się odbywają. Dlatego ten zapis w regulaminie jest konieczny, choćby żeby kogoś do niego odesłać.

Koniec końców uzupełniono regulamin o wnioskowane zmiany i go uchwalono.    

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.