Przed nami akcja dzielenia się krwią [WIDEO]

J. Procak: - Moje serce jest pełne wdzięczności

W niedzielę (12.06) będziemy mogli podzielić się z innymi tym, co mamy najcenniejsze, czyli własną krwią. Zabiegi będą odbywały się w świetlicy nowego dworca autobusowego w Kolbuszowej. Start o godzinie 9.

Jeśli postanowimy podzielić się własną krwią, musimy spełnić kilka podstawowych zasad:
– Trzeba być wypoczętym. Przed zabiegiem należy zjeść lekko strawne śniadanie. Dzień wcześniej unikajmy ciężko strawnych i tłustych potraw. Nie wolno też spożywać napojów zawierających alkohol. W dniu zabiegu należy się odpowiednio nawodnić, trzeba wypić 1-2 l. płynów – radzi Joanna Procak, organizatorka trzeciej edycji akcji.

– Jeśli ktoś pali papierosy, powinien ograniczyć je do minimum. I tu informacja szczególnie dla kobiet – trzeba ważyć więcej niż 50 kg. Oczywiście trzeba być pełnoletnim. Jeśli macie jakieś wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Przez pierwsze trzy godziny będzie się odbywać rejestracja i kwalifikowanie do zabiegu. Trzeba więc wziąć ze sobą dowód osobisty.

Wiadomo, że na początku trzeba będzie wypełnić odpowiednie dokumenty. Potem pobrana zostanie próbka krwi na poziom hemoglobiny.
Następnie zbada nas lekarz i to zdecyduje, czy nadajemy się do zabiegu czy nie.

– Podczas pierwszej akcji było bardzo dużo krwiodawców, za drugim razem było ich już troszkę mniej – wspomina Joanna Procak. – Dlatego teraz bardzo ważne są deklaracje pojawienia się. Dzięki temu będę mogła określić, czy wystarczy nam jedna ekipa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czy nie. To z kolei może mieć istotny wpływ na czas oczekiwania na zabieg – podkreśla.

Wszystko to odbywać się będzie w świetlicy zlokalizowanej na terenie budynku dworca.

– Placówkę tę prowadzi Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, i to dzięki jej dyrektorowi, Andrzejowi Jagodzińskiego, cała akcja odbędzie się w tym miejscu – zaznacza Joanna Procak.

Parkować będzie można przy Starostwie Powiatowym, wzdłuż ul. ks. Ludwika Ruczki, a także przy sklepie Biedronka. Być może pojawi pomoc dla osób, które nie mają jak dotrzeć na miejsce zabiegu.

Warunki krwiodawcy

  • wiek od 18 do 65 lat,
  • waga ciała nie mniejsza niż 50 kg,
  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL,
  • przed oddaniem krwi przeprowadzona zostanie kwalifikacja lekarska,
  • zaleca się przed oddaniem krwi spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek; nie spożywać alkoholu i ograniczyć palenie papierosów
  • należy wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Szczegółowe informacje dotyczące oddawania krwi znajdują się na stronie RCKiK.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.