O tym jak walczono o możliwość posłuchania radnych w sieci
Kiedy dekadę temu 21-letni w wówczas Dorian Pik przed rozpoczęciem sesji Rady Miejskiej rozłożył na sali obrad specjalistyczny sprzęt do nagrywania, pozostali radni i urzędnicy nie wiedzieli jak się zachować. – A po co? A na co? – dopytywali nerwowo.

– Proszę o umożliwienie mi rejestracji debat w celu ich publikacji w Internecie. Jest to zgodne z wywiadem społecznym, który prowadziliśmy przed wyborami. Dla sesji stworzymy stronę internetowa, na której nie będzie można dodawać komentarzy. Będą tam tylko nagrania do ściągnięcia. I nic poza tym – zaklinał się Dorian Pik. Nie przekonał jednak tą argumentacją decydentów. Kazano mu poskładać sprzęt i schować go.
Trzeba pamiętać, że 10 lat temu rejestracja sesji Rady Miejskiej w celu ich upublicznienia w sieci w kolbuszowskim samorządzie była nie do pomyślenia. Mimo tego, że ustawa o dostępie do informacji publicznej stanowi jasno, że „prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów”.
Katarzyna Jezuit, radczyni prawna kolbuszowskiego magistratu, tłumaczyła jednak, że z sesji sporządzane są protokoły, które później sygnuje rada. – Zgodnie z prawem są one udostępniane każdemu, kto o to poprosi – zaznaczyła. Tylko komu chciałoby się specjalnie iść do urzędu po to, żeby prosić o poczytanie protokołu z sesji?
Od tych wydarzeń minęło 10 lat, a wydaje się jakby cała epoka. Dziś sesje radnych są nagrywane i umieszczane na stronie internetowej. Sygnał jest w bardzo dobrej, czasem w ręcz radiowej, jakości. A do tego nagrania są publikowane bardzo szybko, nierzadko w… dniu sesji. Jeśli chodzi o transparentność – ścisła czołówka na Podkarpaciu! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Wielka w tym zasługa miejskiego informatyka, którego praca w tym, i nie tylko w tym zakresie, zasługuje na solidną podwyżkę.
Super Nowości z grudnia 2006 roku.Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.