Mieszkanki powiatu straciły w sieci po kilka tysięcy

Darmowy kupon - czy warto wykorzystać?

Kolejne mieszkanki naszego powiatu padły ofiarą oszustów internetowych. Kobiety w wyniku transakcji w sieci straciły po kilka tysięcy złotych.
Z relacji jednej z pokrzywdzonych wynikało, że na jednej z popularnych platform handlowych wystawiła do sprzedaży swoją toaletkę. Zakupem zainteresowała się inna kobieta. Zaproponowała nawet, że sama pokryje koszty dostawy towaru.

W tym celu poprosiła sprzedającą o podanie adresu, a także numeru konta. Następnie przesłała link do formularza twierdząc, że sprzedająca musi go tylko wypełnić i otrzyma pieniądze.

Pokrzywdzona uzupełniła formularz wpisując dane logowania do swojego banku. Zaniepokoiła się jednak, kiedy nie mogła zamknąć formularza.

Wtedy z innego komputera zalogowała się do swojego banku i zauważyła, że z jej rachunku wykonano dwie płatności na kwotę niemal 3000 zł.
Inna oszukana mieszkanka powiatu zawiadomiła mundurowych, że odebrała telefon od innej kobiety podającej się za pracownicę banku.

Rozmówczyni poinformowała pokrzywdzoną, że na jej rachunku znajdują się podejrzane operacje finansowe, a następnie zaczęła ją wypytywać, czy w ostatnim czasie nie zgubiła dokumentów, jak również czy kupuje na portalach internetowych.

Po krótkiej rozmowie kobieta poinformowała, że przełącza pokrzywdzoną do „specjalisty do spraw cyberprzestępczości”. Mężczyzna powiedział jej, że ktoś chciał na jej rachunek zaciągnąć kredyt. Zapewnił, że aby anulować tą operacje kobieta musi zmienić limit do wypłaty gotówki przy użyciu kodu BLIK.

Mężczyzna instruował pokrzywdzoną co ma robić, prosząc o kilkukrotne podanie kodu, pod pozorem zmiany ustawień rachunku. W wyniku tej rozmowy, kobieta straciła kilka tysięcy złotych.
W obydwu sprawach trwa policyjne postępowanie. Mundurowi apelują o czujność i rozwagę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.