Kolbuszowski budżet obywatelski? Dlaczego nie

Kolbuszowa zadłużona na 45 milionów złotych

Budżet obywatelski to narzędzie, które pozwala mieszkańcom decydować o swoim otoczeniu. Sprawdza się to w wielu miastach. Dlaczego więc nie spróbować w Kolbuszowej?

Jak budżet obywatelski wygląda w praktyce? Mieszkańcy najpierw za pomocą formularzy składają propozycje własnych projektów. Każdy z wniosków musi posiadać odpowiednią liczbę podpisów.
Dokumenty te należy złożyć w określonych terminie. Można to zrobić bezpośrednio lub listownie.

Następnie odbywa się głosowanie: internetowo lub za pomocą formularzy papierowych w urzędzie czy innym wyznaczonym miejscu. Projekty, które zdobędą największą liczbę głosów, zapisane są w budżecie gminy, a następnie realizowane.

Mieszkańcy mogą więc nie tylko wybierać zadania, ale również sami proponować swoje pomysły. Dzięki temu sami kształtują swoje osiedle, miasto, czy gminę; wskazując to, co jest dla nich szczególnie ważne.

Mechanizm ten doskonale sprawdza się w wielu miastach w regionie, na przykład w sąsiednim Mielcu. Zwolennikiem budżetu obywatelskiego jest radny Mirosław Kaczmarczyk. Znalazł on nawet pieniądze na ten cel. To 280 000 zł  z podwyżek diet, z których Rada Miejska ostatecznie zrezygnowała.
– Budżet obywatelski to świetny pomysł. Pan radny Michał Karkut zgłaszał to wielokrotnie, ale za każdym razem nie było wolnych środków. Teraz jednak znaleźliśmy oszczędności i myślę, że potrafimy je wykorzystać – postulował radny.

Kaczmarczyk o podwyżkach diet: - To skok na kasę
Radny Mirosław Kaczmarczyk.

Burmistrz Jan Zuba dość sceptycznie podchodzi do tego pomysłu. Zastrzega, że inicjatywa byłaby możliwa do zrealizowania, ale najwcześniej za rok.
– Do tego trzeba się odpowiednio przygotować. Budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy najpierw zgłaszają, a potem głosują na projekty. Te, które zdobędą największe poparcie trafiają do budżetu gminy na rok następny. A więc jest to proces długotrwały. Taki pseudo budżet obywatelski już funkcjonuje w postaci funduszu sołeckiego, gdzie mieszkańcy na zebraniach decydują na co te środki wydać. W 2022 roku przeznaczamy na ten cel ok. 90 000 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.