Kolbuszowa nie jest stolicą Lasowiaków i nie ma z nimi nic wspólnego
Kolbuszowa to miasto  polskich patriotów: znakomitych rodów mieszczańskich i wiejskich. Nie jest żadną stolicą ludu lasowiackiego i nie ma z nim nic wspólnego. Dlatego kiedy zobaczyłem tablicę z „Kolbuszowa Historyczna Stolica Lasowiaków”,  zmroziło mnie.

Lasowiacy zamieszkują północne i zachodnie terytoria powiatu kolbuszowskiego. Przynależność do powiatu nie jest przyczyną tworzenia z miasta Kolbuszowa ich stolicy. Wszystkie ośrodki miejskie były dla nich obce kulturowo i traktowane wrogo. Jeśli chodzi o historię, to podaję parę tylko przykładów:
 • 1846 r. – rabacja Szeli, aktywny udział chłopstwa w napadach na polskich patriotów i wydawanie ich w ręce żandarmerii austriackiej
 • 1918 r. – atakowanie władz polskich i udział w rebelii komunistycznej w tzw. Republice Tarnobrzeskiej agenta sowieckiego Tomasza Dąbala
 • 1919 r. – rabunek miasta Kolbuszowa, walka z polskim wojskiem i pogrom Żydów
 • 1919-1921 – masowe dezercje i unikanie służby w nowo utworzonym Wojsku Polskim
 • 1939 r. – rabunek rannych i poległych polskich żołnierzy po walkach w Kolbuszowej
 • 1942 r. – niszczenie pamięci o Żydach kolbuszowskich
 • 1944 r. – niszczenie dorobku kulturowego ziemian kolbuszowskich, instalowanie się w Urzędzie Bezpieczeństwa oraz we władzach komunistycznych
 • 1945 r. – oddanie Ratusza na Komendę Milicji Obywatelskiej
 • 1989 r. – niechęć do zmiany ustrojowej w Polsce, co trwa do dziś
 • 2000 r. – utrata herbu miasta Kolbuszowej.
Proszę władzę o zdjęcie tablicy, która uwłacza pamięci i tradycji miasta i wsi kolbuszowskich.

Andrzej Wesołowski     

Tablica informująca, że Kolbuszowa jest historyczną stolicą Lasowiaków pojawiła się wczoraj (14.08) przy wjeździe do miasta na drodze wojewódzkiej nr 875 (ulicy sędziszowskiej).

7 Komentarzy

  • Odpowiedź dla Anonima Jak będziesz zwracał to najlepiej betem i to na tablicę, to będzie historycznie i po lasowiacku zgodnie z tradycją.

 1. Raczej się Pan zagalopował, te leśne osady były np. zapleczem partyzantki nie tylko Ak-owskiej i osób teraz nazywanych żołnierzami wyklętymi. Generalizowanie to nie jest dobra metoda, nawet historyka na szczeblu powiatowym. Co do argumentów które Pan wymienił można z każdym punktem dyskutować poczynając od niepiśmiennego Szeli o którym ktoś mógłby powiedzieć że raczej walczył z Panami uciskającymi i wyzyskującymi chłopów niż z patriotami którzy pół wieku wcześniej doprowadzili do zniszczenia Polski aż po XX w. gdzie szybko licząc spośród wywiezionych w zimniejsze rejony ZSRR najliczniejsza grupę stanowili urodzeni na wsi.
  Z poważaniem: urodzony w Kolbuszowej.

 2. Również urodzony w Kolbuszowej. Proponuję porozmawiać z fachowcami z Muzeum Kultury w Kolbuszowej. Jeśli nie będą mogli autorytatywnie objaśnić w czym problem, to potrafią wskazać osoby które z racji doświadczenia, będą mogły ten temat objaśnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.