Pogrom Żydów w Kolbuszowej

Straszny koniec kolbuszowskich Żydów
We wczorajszych (13.08) Super Nowościach ukazała się publikacja autorstwa Arkadiusza Bednarczyka pt. „Feralny Jarmark w Kolbuszowej”. Tekst opowiada o pogromie Żydów w naszym miasteczku w 1919 r. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie do takich rozruchów dochodziło w wielu miejscach – głównie z powodów ekonomicznych. Oto fragmenty artykułu:

„6 maja 1919 r. w Kolbuszowej odbywał się targ. Do miasteczka – jak zwykle przy takich okazjach – ściągali masowo mieszkańcy okolic. Byli wśród nich także chłopi z okolicznych wsi uzbrojeni w broń austriacką, pamiętającą jeszcze czasy minionej epoki, a także pałki, łomy, żerdzie…

Szubienica przy wjeździe do Kolbuszowej

Przybyłe oddziały wojska próbowały nie dopuścić ludzi do miasta. Wywiązała się walka. Poległo dwóch żołnierzy i jeden żandarm. Zabito trzech chłopów. Rozjuszeni wieśniacy jednak wciąż nacierali.
Ruszyli na żydowskie domostwa i sklepy, skąd kradli towary, pościel, wyciągali przestraszonych ludzi. Wdzierali się do szynków, gdzie raczyli się okowitą, dodając sobie animuszu, a potem odjeżdżali wyładowanymi furmankami. Doszło do strzelaniny, a nawet gwałtów na żydowskich kobietach.

Słyszano jak wołali: „Dzisiaj bijemy Żydów, jutro panów, pojutrze mieszczan”. Na Rynku przy końcu dnia leżały trupy ośmiu lub dziewięciu zabitych i około stu rannych Żydów. Część z nich schroniła się na kirkucie. W sumie chłopi obrabowali 350 Żydów z ponad 400 mieszkających w miasteczku.
Starosta kolbuszowski musiał wezwać posiłki z Rzeszowa i z Krakowa. Przybyli nazajutrz żołnierze  odbierali zagrabione majątki. Na łące przy wjeździe do Kolbuszowej ustawiono szubienicę, na której powieszono jednego z awanturników. Innych sprawców rozbojów wcielono karnie do wojska”.

5 Komentarzy

  1. Dzisiejsi Kolbuszowianie nadal często organicznie nienawidzą Żydów. Zastanawia mnie, czy to tylko strach przed powrotem majątków do prawiwitych właścicieli? Czy są jeszcze jakieś inne powody (ktoś kogoś realnie skrzywdził, okradł, nie oddał długu, zabił…).

    • Pieprzysz kacopoły o nienawiści do Żydów. Zastanawia mnie czy to tylko wytwór twojego ograniczonego mózgu czy po prostu lubisz tak bajdurzyć bo ktoś albo sam sieę kiedyś realnie walnąłeś w pusty łeb…

    • Powiedz mi kto kocha żydów , choćby przez pryzmat tego co dziś robią na ziemiach okupowanych, a ponadto ilu jest ich Kolbuszowej pod zmienionymi nazwiskami i tak samo w całej Polsce , a że oni maja uprzedzenia do Polaków to ich sprawa ,a majątki są własnością tego kogo jest ziemia i tyle w tym temacie .Pytam z czego wzięły się majątki żydów? co z ich pracowitości ?

  2. dwa pytania stare jak swiat – dlaczego tych dobrych i prawowitych żydów wyganiali z tylu krajów na przestrzeni wieków ?? no chyba nie za to ze dzialali na korzysc kraju i ludzi ktorzy ich wczesniej przyjeli prawda ??? a drugie – dlaczego ydzi bardzo nie lubia uprawiać zawodu rolnika ? – bo ziemi nie da sie oszukac . tak slyszalam . ktos jeszcze cos madrego chce dodac na temat tego wspanialego i praworzadnego narodu ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.