Oddanie do użytku nowego dworca zbliża się coraz większymi krokami. Obiekt ten jednak tylko częściowo będzie pełnił funkcję wynikającą ze swojej nazwy. Swoje miejsce znajdzie tam wiele instytucji i stowarzyszeń, które nie mają związku z podróżą.
Dworzec jest już praktycznie gotowy. Obecnie trwają procedury związane z zakończeniem tej inwestycji. Przebudowa obiektu kosztowała 6,5 mln zł.
Budynek przystosowano do obsługi podróżnych z dziećmi oraz osób starszych i niepełnosprawnych.
Pociągi i autobusy
W środku nowego dworca znajdą się:
- poczekalnie (długo i krótkoterminowa),
- toalety,
- pokój dla matki z dzieckiem,
- mini bar,
- biuro podróży,
- biletomat.
O szczegółach na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej powiedział burmistrz Jan Zuba:
– Dworzec autobusowy jest połączony z dworcem kolejowym. To jest idealne rozwiązanie, bo nie trzeba będzie biegać po mieście z jednego miejsca na drugie. Zawczasu zadbaliśmy o to, żeby wykupić grunty, by ta część miasta była pod pełną kontrolą samorządu kolbuszowskiego.
– Budynek dworcowy przejęliśmy w 2016 roku od kolei z tym założeniem, żeby wykorzystać go w całości. Powierzchnia niezbędna do obsługi podróżnych jasno została określona. Są to: poczekalnia główna oraz poczekalnia mniejsza dla osób, które mają przerwę w podróży i czekają na pociąg dalekobieżny. Jest tam też palarnia, czyli wydzielone miejsce do palenia papierosów. Ono musi być, bo taki jest wymóg – zaznaczył.
Częściowo dworzec
Pozostałe pomieszczenia to kącik zabaw dla najmłodszych oraz pokój dla matki z małym dzieckiem. Są tam odpowiednie warunki do tego, żeby je umyć, nakarmić. Jest też zaplecze sanitarne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza tym przygotowano powierzchnię na bar.
– Będzie duża świetlica dla młodzieży. Takiego miejsca w Kolbuszowej nie ma, więc wykorzystujemy w tym celu część powierzchni dworca. Świetlica z punktem bibliotecznym będzie czynna do godz. 21. Będzie prowadzona przez pracownika Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej – informował burmistrz Zuba.
W budynku znajdzie się też miejsce dla biura podróży. Rozpisano już przetarg na wynajem tej powierzchni. Będzie tam także zakład aktywizacji zawodowej. W tym celu przewidziano pomieszczenie z zapleczem dla sześciu osób niepełnosprawnych, które będą tam zatrudnione na etacie.
W dalszej części obiektu swoją siedzibę będzie miała Straż Miejska. Będzie tam też centrum monitoringu, który przez całą dobę będzie rejestrować sytuację na terenie miasta. Obecnie jest on na policji.
Świadczenia rodzinne
Wydzielono tam również pomieszczenia, które dedykowane są naszym stowarzyszeniom, które nie mają swojej siedziby. Chodzi o: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, Związek Emerytów i Rencistów oraz Związek Pszczelarzy. Wszystkie pomieszczenia dla nich posiadają odpowiednie meble szafy i krzesła i biurka.
– I jeszcze bardzo ważna sprawa. W budynku dworcowym będzie pokój wypoczynku dla kierowców, którzy mają przerwę w podróży. Przed laty spotykamy się z obrazkiem, kiedy to kierowca oparty o kierownicę czekał w autobusie. Tak odpoczywał. Teraz będzie miał komfortowe warunki. Kierowcy będą mieli przy tym zaplecze kuchennym, gdzie będą mogli sobie zrobić kawę czy herbatę. Będzie tam też lodówka.
W nowym dworcu znajdzie się dział dla pomocy społecznej, w którym mieszkańcy będą mogli kompleksowo załatwić świadczenia rodzinne.