Awantura o maszt w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Awantura o maszt w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tłumy mieszkańców przybyły kilka dni temu do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Zrobili to po to, by zamanifestować: masz telefonii – tak, ale nie w tym miejscu.

Przypomnijmy, że maszt telefonii komórkowej ma stanąć na części działki o numerze ewidencyjnym 418/3 w Nowej Wsi. Mieszkańcy nie kryją zaskoczenia, a nawet oburzenia tymi planami. Wielu z nich dopiero co postawiło tam domy, albo mają takie plany.
Maszt w Nowej Wsi

Swoje wątpliwości przedstawili przedstawicielowi inwestora na spotkaniu, które odbyło się w piątek (01.04) w budynku OSP w Nowej Wsi.  W spotkaniu wziął również udział burmistrz Jan Zuba oraz Irena Dąbek, kierownik Referatu Budownictwa i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim.

Na początku pan Mariusz, przedstawiciel sieci Play, poinformował nas, że nie życzy sobie filmowania, ani fotografowania. Po kilkuminutowej „dyskusji”, żeby nie napisać przepychance, i dzięki poparciu mieszkańców umożliwiono nam jednak nagrywanie.

Pan Mariusz tłumaczył, że Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęła informacja o braku zasięgu w Nowej Wsi. Autorem tego pisma miał być mieszkaniec tej miejscowości. Następnie UKE powiadomiło o tym operatorów telefonii komórkowych. I jedna z nich, sieć Play, zainteresowała się tym tematem.

– Jesteśmy w trakcie budowy naszej sieci, postanowiliśmy więc podjąć ten wniosek. My tego nie robimy po to, żeby utrudnić mieszkańcom życie, bo to dla nas też są koszty, budowa stacji bazowej to setki tysięcy złotych. Robimy to dla mieszkańców, chcemy, aby każdy z nich w XXI wieku miał dostęp do sieci. Wybraliśmy taką lokalizację. Staraliśmy się odsunąć  inwestycję od zabudowy, ile mogliśmy – przekonywał.
Nie dla tej lokalizacji

Ta argumentacja nie trafiła jednak na podatku grunt.

– Zrobiliście to, co najgorsze. Nasze domy będą nadawać się do rozbiórki, a działki będą nic nie warte – złościła się jedna z kobiet.

Mieszkańcy wskazali dwie inne lokalizacje: Jastrzębią Górę, czyli około kilometra od proponowanej działki, oraz Gromadzkie Łąki. Oba miejsca znajdują się na terenach leśnych, daleko od zabudowań.

Co na to przedstawiciel sieci Play?

– Nawet jeśli dana działka jest oddalona od zabudowań i jeśli wszyscy mieszkańcy jej chcą, to  decydujące zdanie ma nasz planista. Ważne jest bowiem to, żeby stacje bazowe „widziały się ze sobą” w linii prostej. Na każdej wieży są dwie anteny: sektorowa i radioliniowa. Ta druga odbiera sygnał z innej stacji, dzięki czemu sektorowa ma co rozsyłać. Maksymalny zasięg jednej stacji bazowej to 7 km.
Głos zabrał również burmistrz Jan Zuba:

– Nie ma mowy o decyzji, nie ma mowy o budowie wieży, dopóki mieszkańcy nie zaakceptują jej lokalizacji. Warto więc wsłuchać się w głos społeczny i potem bez przeszkód inwestycję realizować. Nie może być tu taki argument, że wydaliśmy 2 tys. zł na badania geologiczne i drugi raz nie chcemy tego wydać, bo koszt budowy stacji to kilkaset tysięcy złotych. Mieszkańcy nie mówią, że nie chcą stacji. Oni chcą jej budowy, ale nie w tym miejscu. I to dla inwestora powinien być podstawowy argument w poszukaniu nowej lokalizacji. W innym wypadku czeka go wiele lat walki w sądach , bo mieszkańcy nie odpuszczą.

Element humorystyczny

W międzyczasie odbyła się dyskusja na temat szkodliwości wież telefonii komórkowej. Był tu też element humorystyczny, bo przedstawiciel sieci Play oświadczył, że jeśli ktokolwiek poczuje się, że stacja grozi jego zdrowiu czy życiu, to ma prawo złożenia wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale to jest po… wybudowaniu wieży. Spotkało się to oczywiście ze śmiechem.

Koniec końców stanęło na tym, że mieszkańcy do tygodnia czasu mają zgłosić do Urzędu Miejskiego swoje propozycje lokalizacji masztu. Do tego mają być dołączone informacje  na temat działek, na których ewentualnie ma stanąć wieża. Mieszkańcy mają spotkać się w tej sprawie w czwartek.
– My te wszystkie propozycje rozważymy i damy odpowiedź. Czyli obecna lokalizacja masztu w jest przekreślona? Nie jest. Nie wycofamy tego wniosku, dopóki zostanie wybudowana wieża w innej lokalizacji – zastrzegł pan Mariusz.

Galeria zdjęć

Awantura o maszt w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Awantura o maszt w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Awantura o maszt w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Awantura o wieżę w Nowej Wsi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Materiał WIDEO

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.