Chcą wybudować cztery poldery na terenie gminy

Chcą wybudować cztery poldery na terenie gminy

Aż cztery zbiorniki retencyjne powinny powstać w najbliższych latach na terenie gminy Kolbuszowa. Mają one chronić ludzi przed podtopieniami.

Analiza hydrologiczna zlewni rzeki Łęg, którą wraz z samorządami opracowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, wskazuje na potrzebę budowy zbiornika retencyjnego powyżej kolbuszowskiego skansenu, od strony Bukowca.
Kolbuszowa Górna

Magistrat wskazuje również na konieczność budowy polderu w Kolbuszowej Górnej.

– Intensywne opady deszczu w ubiegłym roku pokazały dobitnie, że jest to potrzebne. Pamiętamy, że woda z trudem mieściła się w pod nowo wybudowanym moście obok ronda A więc wskazanym jest, aby na dopływie Górnianki, z dala od zabudowań, po drugiej stronie torów, powstał taki zbiornik. Chodzi o to, żeby zatrzymać w nim wody, które spływają z góry od Weryni, Kłapówki i Wojkowa – mówi burmistrz Jan Zuba.

Włodarz widzi również potrzebę budowy zbiornika retencyjnego na Świerczówce.

– Mówi się o tym od wielu lat. Teraz jest sprzyjający czas, żeby to urzeczywistnić. Mam na myśli oczywiście okres co najmniej pięcioletni. Nie stanie od razu, ale ważne że wejdzie to w fazę planowania na poziomie PGW Wody Polskie.
Kolbuszowa Dolna

Burmistrz wskazuje też na Kolbuszową Dolną.

– Suchy zbiornik powinien też powstać po stronie tarnobrzeskiej, pomiędzy drogą i torami. Jest tam naturalne miejsce, obniżone, nieużytkowane rolniczo. W związku z tym niewielkim kosztem można wykonać tam zbiornik, który zatrzyma wody i wyeliminuje zagrożenie, które występuje w rejonie stacji paliw przy ulicy Tarnobrzeskiej, gdzie przepust nie jest w stanie przyjąć dużej ilości wody i ona przelewa się przez jezdnię.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.