Zaśmiecanie lasów to plaga. Jak z tym walczyć?

Zaśmiecanie lasów to plaga. Jak z tym walczyć?

Zaśmiecanie lasów to w dalszym ciągu plaga w powiecie kolbuszowskim. Jedyne co się zmienia, to struktura odpadów – w ostatnim czasie przeważają budowlane i remontowe.




Zmniejsza się liczba „pamiątek” z gospodarstw domowych. Wpływ na to ma system, który wymusza płacenie bez względu na ilość śmieci.

– Jest duży problem, chodzi o zaśmiecanie przemysłowym. Firmy budowlane, których jest dość dużo, być może mają problem z zawartymi z nimi umowami. I pewnie stąd  ich odpady trafiają do lasów. Czasami się udaje nam jakąś fakturę lub paragon znaleźć i w tej sposób ustalić taką osobę. Jednak w większości przypadków właściciel śmieci jest nieznany – mówi Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.

Przypominamy, że śmiecenie lasu jest wykroczeniem zagrożonym grzywną do 5 000 zł lub karą aresztu.  Artykuł 183 Kodeksu Karnego, mówi że:




„Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi (…) podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5″

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.