Warsztaty bożonarodzeniowe w skansenie. Będą pierniki i koniki na biegunach

Konik na biegunach i pierniki. Przed nami warsztaty bożonarodzeniowe w skansenie

Muzeum Kultury w Kolbuszowej zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe, które w tę sobotę odbywać się będą w skansenie. Podczas jednego z nich będzie poznać sekrety zabawkarstwa, podczas drugiego – ozdobić pierniki na choinkę.

Pierwsze z zajęć w kolbuszowskim skansenie odbywać się będą w godzinach 10-12 w budynku szkoły z Trzebosi.

Konik na biegunach

Będą to rodzinne warsztaty pod hasłem „Konik pod choinkę…”. Ich uczestnicy poznają sekrety zabawkarza, Jana Dudziaka, stypendysty Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Usłyszą od niego o drewnianych zabawkach, jakie dawniej dzieci dostawały pod choinkę.

Zobaczą również, jak składa się konika na biegunach. Następnie każda rodzina spróbuje samodzielnie złożyć i ozdobić bryczkę.

Pierniki na choinkę

Podczas drugiego spotkania, które odbędzie się w dworze z Brzezin, uczestnicy będą zdobić pierniki na choinkę. Najpierw przygotują tradycyjny lukier królewski, którego receptura wywodzi się z dawnych przepisów kulinarnych.

Poznają też tajniki sprawdzonego przepisu na pierniki. Nauczą się też wykonywać pierniki z witrażami, które – zawieszone na choince – będą kusić łasuchów swoim wyglądem.

Na zajęciach będzie można również usłyszeć legendę o piernikach, a także dowiedzieć się, dlaczego przez długi czas uważano je za lekarstwo i przechowywano w dworskiej apteczce.

Przed nami warsztaty bożonarodzeniowe w skansenie w Kolbuszowej.

Zapisy na warsztaty

Cena warsztatów zabawkarskich to 40 zł, a z robienia pierników – 20 zł od rodziny plus bilet wstępu do skansenu (38 zł rodzinny). Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Zapisać się na warsztaty można, dzwoniąc pod nr 669 001 223 lub 17 22 71 071. E-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl.

Uwaga, udział w warsztatach jest możliwy tylko po potwierdzeniu telefonicznym lub mailowym przez pracownika Muzeum Kultury Ludowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.