Czy to najstarszy drewniany dom w Kolbuszowej?

Czy to najstarszy drewniany dom w Kolbuszowej?

Ryszard Sziler, kolbuszowski artysta plastyk, poeta i regionalista, opublikował zdjęcie. Przedstawia ono najprawdopodobniej najstarszy drewniany dom w mieście.

Chodzi o drewniany dom nr 35 przy ulicy Piłsudskiego, który liczy sobie ponad dwieście lat. Jest on charakterystyczny dla dawnej zabudowy podmiejskiej. W okresie międzywojennym był domem mieszkalnym i sklepem jednocześnie. Posiadał też nieistniejące dziś wejście od ulicy.
– Ponieważ w kolbuszowskim skansenie nie ma ani jednego dawnego budynku z… Kolbuszowej, a mało kto zna pozostałości dawnej zabudowy miasteczka ( której z roku nas rok coraz mniej ) postanowiłem (no bo ktoś to jednak powinien zrobić) zamieścić zdjęcia ocalałych resztek.

– Zaczynam niniejszym od najbliższego mi budynku, tak ze względu na usytuowanie w pobliżu mego domu, jak i ze względów sentymentalnych, bo jest to dom babci mojej żony, Celiny Dudzińskiej – napisał Ryszard Sziler.

Czy to najstarszy drewniany dom w Kolbuszowej?
Czy to najstarszy drewniany dom w Kolbuszowej?
Czy to najstarszy drewniany dom w Kolbuszowej?
Zdjęcia: Ryszard Sziler.

Inicjatywę pochwalił Paweł Michno, kolbuszowski radny miejski, historyk i regionalista:

– Panie Ryszardzie, bardzo dobry pomysł. Coraz mniej starych budynków w Kolbuszowej ale też i po okolicznych wioskach. Dotyczy to też starych cmentarzy, także tego w naszym miasteczku – komentował pod wpisem Ryszarda Szilera.
Cała drewniana zabudowa centrum Kolbuszowej, w tym ratusz, spłonęły podczas wielkiego pożaru 2 października 1852 roku. Bardzo duże zniszczenia poczyniła też niemiecka okupacja miasta.

Dziś pozostały jedynie resztki dawnej zabudowy miasta. A i tych z roku na rok jest coraz mniej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.