Urządzili sobie libację na żydowskich grobach

Urządzili sobie libację na żydowskich grobach
Fot. Jarek Mazur

Kolbuszowski kirkut, niestety, w dalszym ciągu służy niektórym jako miejsce picia alkoholu i śmiecenia. Świadczą o tym wykonane tam dziś zdjęcia.

Na fotografii widzimy kilkadziesiąt puszek po piwie znajdujących się na grobach. Na drugiej literatkę, jak należy się domyślać, służąca do spożywania bądź popijania alkoholu. Zdjęcia przesłał nam Jarosław Mazur, który na na Facebooku umieścił taki oto wpis:




„Kiepskie piwo, gnojki, pijecie. A w dodatku pewnie nawet nie wiecie, że wiele z tych macew (te takie z kamienia, co to je z wyskoku przewracacie) nie kryje zwłok pod sobą. Zostały przywiezione z innych cmentarzy. To się, ciemnoto, nazywa lapidarium. Prawdziwe macewy wasi pradziadziowie w fundamenty swoich domów wpuścili. Mieszkacie na nich. Kozaki jesteście”

Urządzili sobie libację na żydowskich grobach
Fot. Jarek Mazur




To nie pierwszy raz

Niestety to nie pierwsza taka sytuacja. Uwagę osiem lat temu zwracał ówczesny radny miejski, Stanisław Długosz: – Kirkut jest potężnie zaśmiecony. Będąc tam i obserwując to wszystko, spotkałem okolicznych mieszkańców. Od nich dowiedziałem się, że wieczorami odbywają się tam jakieś balangi. Nasi strażnicy miejscy mają służbę w nocy. Dobrze by było, gdyby zaglądnęli tam i postraszyli te osoby, które zachowują się niegodnie. Niech to zostanie w końcu przerwane – apelował.

Dwieście nagrobków

Pierwsi Żydzi osiedlili się w Kolbuszowej w połowie XVII w. Ich głównym zajęciem wówczas był handel, rzemiosło i prowadzenie wyszynku w karczmach. Sto lat później stanowili oni niemal połowę mieszkańców miasta. W 1939 r. po wkroczeniu Niemców w Kolbuszowej powstało getto, w którym na niewielkiej przestrzeni zamknięto ok. 2 500 osób. W 1942 r.  zlikwidowano je, a Żydów wymordowano.

Cmentarz przy ulicy Krakowskiej został założony w 1736 roku. Do dziś na jego terenie zachowało się około 210 nagrobków. Najstarszy z nich upamiętnia zmarłego w 1858 r. Eliahu Becalela.




Na terenie kirkutu znajdują się także mogiły około tysiąca Żydów, rozstrzelanych w tym miejscu przez nazistowskich Niemców. Świadczy o tym pomnik z napisem „Obywatele polscy narodowości żydowskiej, ofiary terroru faszystowskiego z roku 1943. Kolbuszowa 1953 r. Społeczeństwo Kolbuszowej”. Teren cmentarny porośnięty jest lasem i ogrodzony. Dostęp możliwy jest przez stale otwartą bramę.

2 Komentarze

  1. Jacy wrażliwi! a fejsie buźki smutne i oburzenie pod zdjęciami a groby swoich najbliższych sprzątnięte raz w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.