Stało się. Pediatria wykreślona ze szpitala

Kolejny oddział do likwidacji? Czy to koniec interny?

Oddział dziecięcy przestał istnieć nawet teoretycznie. Wczoraj Rada Powiatu zdecydowała o wykreśleniu pediatrii ze struktur szpitala.

Pediatria przez lata funkcjonowała na pierwszym piętrze Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej. Jednak w styczniu 2020 roku, w związku z brakiem lekarzy, została „zawieszona”.
Obiecanki, cacanki

Dodatkowo Rada Powiatu podjęła decyzję o powstaniu pododdziału ortopedii. Miał on przejąć pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, które pierwotnie zapisano na działalność pediatrii.

Ostrzegano, że podobne zabiegi stosowano względem oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego, które ostatecznie zlikwidowano.

Zarówno starosta Józef Kardyś, jak i dyrektor szpitala, Zbigniew Strzelczyk, zaklinali się, że z pediatrią tak nie będzie. Dziś okazuje się, że było to czcze gadanie.

Na wczorajszej (28.10) sesji Rady Powiatu podjęto decyzję o wykreśleniu oddziału dziecięcego ze statutu szpitala, czyli de facto o jego likwidacji. Dwanaścioro radnych było za, dwóch głosowało na nie.

– Cieszę się, że szpital pomimo ciężkiej sytuacji finansowej i pandemicznej jakoś sobie radzi. Nie wszystko jednak, jak widać, idzie w dobrym kierunku. Jak pamiętam dobrze jak pan starosta zapewniał, że ten oddział jest zawieszony tylko chwilowo. Teraz jednak wychodzi na to, że jest inaczej. Wiadomo, że sprawa jest delikatna, bo dotyczy dzieci. Niemniej uważam, że mieszkańcom należą się wyjaśnienia, dlaczego tak się stało – grzmiał radny Lucjan Wilk.
„Nie udało się…”

Głos zabrał starosta Józef Kardyś:

– To nie jest tak, że to obiecywałem. Myśleliśmy, że ten oddział z mniejszą liczbą łóżek uda nam się reaktywować na starym bloku operacyjnym. Niestety nie udało się – oświadczył

W podobnym tonie wypowiadał się także Zbigniew Strzelczyk, dyrektor szpitala:

– Wiadomo, że pediatria nie była popularnym oddziałem. Leczyło się tam dwoje-troje, w porywach pięcioro dzieci. Oczywiście był to oddział deficytowy, ale nie o tym mowa. Po prostu brakowało lekarzy. Oni woleli pracę w ośrodkach zdrowia czy w przychodniach. Oświadczyli, że dla pustego oddziału pracować nie będą. Wykreślenie pediatrii ze statutu szpitala nie jest końcem świata. Zawsze będzie można ją z powrotem wprowadzić.
– W związku z tym, że na czwartym piętrze mamy chirurgię ogólną z poddziałem ortopedii, urologia tam się już nie zmieści. Została więc przeniesiona na miejsce oddziału dziecięcego. Trzymaliśmy pediatrię w statucie bardzo długo – aż do momentu, kiedy, niestety, musimy go wykreślić. Nie jesteśmy w stanie przyjmować dzieci do szpitala, nie mamy wolnych łóżek na oddziale dziecięcym. Czas zweryfikuje, kto miał rację – zakończył dyrektor Strzelczyk.

3 Komentarze

  1. Dziękujemy wam politycy za błyskawiczną dewastację służby zdrowia. Jak moje dziecko kilka lat temu na dziecięcym w Kolbuszowej leżało, to dzieciaki nocowały nawet na korytarzu, bo nie było gdzie ich kłaść. Ten oddział jest bardzo potrzebny. Ale masz 500+ to stać cię na dojazd do Rzeszowa czy Kielc. A to, że to 500+ sam sobie opłacasz i jeszcze odpalasz % Obajtmom i innym politykom, to już przecież nie jest ważne.

  2. I bardzo dobrze !!!!! , w czasie wyborów samorządowych głosowali na tych samych likwidatorów co byli radnymi w poprzedniej kadencji , teraz żeby im się mózgi przewietrzyły to niech jeżdżą do szpitali po całym Podkarpaciu i niech nie narzekają bo to oni (wyborcy )dali mandat tym radnym do podejmowania takich decyzji i założę się ,że w następnych wyborach dalej ci sami zdobędą mandat !!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.