Polują na internautów metodą na BLIKA. Wśród ofiar mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego

Darmowy kupon - czy warto wykorzystać?

Metoda na BLIKA – to jedna z ulubionych „sztuczek” stosowanych przez internetowych oszustów. Niestety, w ostatnim czasie ofiarą tego typu działań padła dwójka mieszkańców powiatu kolbuszowskiego.

Kilka dni temu w budynku Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej zjawiła się mieszkanka naszego powiatu.
Kobieta zawiadomiła mundurowych o włamaniu na jej konto społecznościowe.

Prośba o BLIKA

Z relacji jej wynikało, że ktoś przełamał zabezpieczenia do jej konta, a potem rozesłał za pomocą komunikatora wiadomość do jej 37 znajomych z prośbą o BLIKA. Na szczęście nikt nie dokonał tej płatności.

Niestety, w taką  prośbę uwierzył niestety inny mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego. Otrzymał on za pomocą komunikatora prośbę o płatność BLIK od swojego kolegi.
Włamanie na konto

W treści przesłanej wiadomości, osoba podszywająca się pod jego znajomego twierdziła, że nie działa mu aplikacja bankowa, a dług odda za parę godzin.

Mężczyzna uwierzył, że to kolega prosi go o przysługę i wygenerował BLIKA, a następnie potwierdził płatność na blisko 500 złotych.

Kiedy po zapłaceniu zaczął otrzymywać kolejne wiadomości z podobną prośbą, zorientował się że coś jest nie tak. Zadzwonił do kolegi. Ten powiedział mu, że ktoś włamał się na jego kontro społecznościowe.
Zawsze weryfikujmy

Policjanci przypominają, że każdorazowa prośba o płatność przesłana za pomocą komunikatora lub wiadomości SMS powinna zostać przez nas zweryfikowana.

– Zadzwońmy do osoby, która prosi nas o pieniądze i sprawdźmy, czy rzeczywiście jest autorem takiej wiadomości. Tylko w ten sposób możemy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z oszustem – przekonują mundurowi.
Niestety, apele policji niewiele dają. Mieszkańcy naszego powiatu dość często padają ofiarą oszustów, stosujących metodę na BLIKA. Przeczytasz o tym w tym artykułach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.