Pani Joanna Zioło kończy 90 lat. Piękny wiek

Pani Profesor Joanna Zioło skończyła 90 lat

Joanna Zioło emerytowana nauczyciel języka francuskiego, która wychowała pokolenia kolbuszowian, skończyła właśnie 90. lat. Piękny wiek.




Joanna Zioło urodziła się 25 sierpnia 1931 roku w Paryżu w rodzinie polskich emigrantów.

Od 66 lat w Kolbuszowej

Jako ośmiolatka z mamą i młodszym bratem przyjechała do Wielowsi – rodzinnej miejscowości swoich rodziców. Czasy II wojny światowej spowodowały, że jej rodzina połączyła się dopiero w 1958 r. Pani Joanna ukończyła szkołę podstawową w Wielowsi, następnie w tajnym nauczaniu – gimnazjum.

Maturę zdała w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu. Potem studiowała filologię romańską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1955 roku wyszła za mąż za lekarza Bolesława Zioło, który rok później rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej. Od tego czasu na stałe związana jest z miastem nad Nilem.




Jako nauczyciel języka francuskiego w kolbuszowskim liceum, swoją pracą i pasją do języka i kultury francuskiej zaszczepiła wielu swoich uczniów.

Blisko czterdzieścioro jej wychowanków wybrało romanistykę jako kierunek swoich studiów.

Ambasadorka Francji

Była również pomysłodawczynią Konkursu Wiedzy o Historii Francji i Bretanii, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Zainicjowała powołanie Komisji Współpracy z Zagranicą, była jej wieloletnią przewodniczącą. Była promotorem i organizatorem nawiązania działalności partnerskiej z francuskim miastem Ploërmel.

Pani Joanna Zioło nadal bierze udział w działaniach związanych ze współpracą z miastami partnerskimi Kolbuszowej, szczególnie Ploermel. Odznaczono ją medalem za Zasługi dla Republiki Francuskiej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.




Pani Profesor Joanna Zioło skończyła 90 lat
Z okazji jubileuszu kwiaty oraz życzenia pani Joannie Zioło przekazali: Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej; Ewa Gul-Czachor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego; oraz Teresa Zuba, przewodnicząca sekcji francuskiej Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą „Kolbuszowa bez granic”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.