Padła ofiarą spoofingu, straciła tysiące złotych

Złapali oszustów na "wnuczka" i "na policjanta"

Mieszkanka naszego powiatu padła ofiarą „spoofingu” – nowej metody wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. 41-letnia kobieta straciła kilkanaście tysięcy złotych.




Oszuści internetowi stosują różnorodne metody, aby osiągnąć swój cel. Jedną z nich jest używanie „spoofingu” – metody polegająca na podszywaniu się np. pod adres e-mail lub nr telefonu.

Manipulowana w ten sposób osoba wierzy, że rozmawia z kimś zaufanym. W rzeczywistości jednak ma do czynienia z przestępcą, zwykłym oszustem, który chce wyłudzić od niej pieniądze. Właśnie w ten sposób swoje oszczędności straciła 41-letnia mieszkanka powiatu kolbuszowskiego.

Z jej relacji wynika, że skontaktował się z nią telefonicznie nieznany mężczyzna. Podając się za pracownika banku, poinformował, że odnotował próbę nielegalnego przelewu z jej rachunku i konieczne jest przelanie pieniędzy na nowe konto.




Mężczyzna uprzedził, że do 41-latki zadzwoni pracownik, który pomoże jej bezpiecznie przeprowadzić transakcje. Za kilka minut kobieta odebrała telefon, którego numer był tożsamy z numerem jej banku. Potem mężczyzna poprosił kobietę o zainstalowanie aplikacji do zdalnej weryfikacji typu QuickSupport.

Instruowana przez oszusta 41-latka, wierząc, że przelewa swoje oszczędności na nowe konto, straciła kilkanaście tysięcy złotych. Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców tego oszustwa.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych naszego konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa.




Najlepiej wtedy samemu zadzwonić do banku i powiadomić go o otrzymanym połączeniu, by zweryfikować przekazane informacje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.