Odeszła Zofia Kozłowiecka Tyll – ostatnia z rodu dziedziców, która na świat przyszła we dworze w Hucie Komorowskiej

W sobotę (16.11) w wieku 79 lat zmarła Zofia Kozłowiecka Tyll, bratanica kardynała Adama Kozłowieckiego; ostatnia z rodu, która urodziła się na dworze w Hucie Komorowskiej.
Czesław, ojciec śp. Zofii,  był najstarszym spośród trzech synów Marii i Adama Kozłowieckich. W 1934 r. zawarł związek małżeński z Ireną Mosińską z Witkowic, z którą zamieszkali w około 50-hektarowym majątku w Poznańskiem. Z tego związku urodziły się dwie córki: Zofia i Krystyna.

Dworek Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej.

Czesław w 1940 r. Czesław, jako oficer, wraz z innymi 112 Polakami został rozstrzelany przez niemieckich okupantów. Miał 31 lat. Osierocił obie córki, młodszej Zosi nawet nie widział. Jego młodszy brat, Adam, przyszły kardynał i misjonarz Zambii, był wówczas w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Pani Zofia była pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Była autorką wielu książek i artykułów z dziedziny wychowania, kultury fizycznej, tańca ludowego i nie tylko. Jej siostra Krystyna wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, przybrawszy imię Oktawia.
Pani Zofia podczas uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Hucie Komorowskiej imienia jej stryja, ks. kardynała Adama Kozłowieckiego. Zdjęcie z 1999 r.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.