Nie żyje Maria Gul. Cmolas w żałobie

Nie żyje Maria Gul. Cmolas w żałobie

Zmarła Maria Gul, współzałożycielka zespołu ludowego „Cmolasianie” i jego charyzmatyczna członkini. Miała 84 lata. Jej pogrzeb odbędzie się jutro.
Zespół „Cmolasianie” powstał w 2002 roku w celu odtwarzania dawnych zwyczajów i obrzędów, jakie kiedyś towarzyszyły mieszkańcom gminy Cmolas. Od początku liderką grupy była pani Maria Gul.

Od 2016 roku Maria Gul nie angażowała się już tak mocno w działalność zespołu, uniemożliwiała jej to choroba. Zmarła w środę (06.07). Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę (09.07). Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godzinie 14 w Sanktuarium p.w. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.
– Z niezwykłą autentycznością odtwarzała liczne role w widowiskach obrzędowych: „Jasełka”, „Chrzciny”, „Zaloty”, „Śniadanie Wielkanocne”, „Wieczór Andrzejkowy”, a także „Wesele Cmolaskie”. Była pierwszoplanową aktorką i autorką licznych skeczy i monologów. Jej gra aktorska oraz interpretacja wzbogacona gwarą lasowiacką wzruszała i bawiła. Niezwykle wiernie i w barwny sposób potrafiła odtworzyć mowę, zwyczaje i problemy dawnych mieszkańców regionu. Liczne występy niezastąpionej Pani Marii zapisały się w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję Ją poznać i Jej wysłuchać… Na zawsze pozostanie w naszej Pamięci – przekazuje Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.