Monika Zielińska, mistrzyni Europy w karate, wygrała zawody… MMA [WIDEO]

Monika Zielińska, mistrzyni Europy w karate, wygrała zawody... MMA [WIDEO]

Pochodząca z Kolbuszowej Monika Zielińska, pięciokrotna mistrzyni Europy w karate, tym razem okazała się najlepsza w zawodach… MMA. To był jej pierwszy turniej odkąd niespodziewanie zaczęła uprawiać nową dyscyplinę sportu.

Monika Zielińska jest wychowanką Kolbuszowskiego Klubu Karate Kyokushin, ale ma też piłkarski epizod w żeńskim zespole Sokoła Kolbuszowa Dolna.
Jej tatą jest kierownik pływalni krytej, Ryszard Zieliński. Jej mama, Aleksandra jest nauczycielką wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2.

W ubiegłym roku Monika zdobyła złoty medal na mistrzostwach Europy Karate w Tbilisi. Walczyła w kategorii powyżej 65 kg. To nie był jej kolejny złoty medal na imprezie międzynarodowej.

Tymczasem dowiadujemy się, że kolbuszowianka porzuciła karate i rozpoczyna karierę w… MMA, czyli w mieszanych sztukach walki. Co więcej, odnotowała już pierwszy sukces. Wygrała swoją kategorię wagową (65,8kg) na Mistrzostwach Polski MMA, 27 maja 2023 roku w Grodzisku Mazowieckim.
Monika Zielińska, mistrzyni Europy w karate, wygrała zawody... MMA [WIDEO]

– Powoli, małymi kroczkami, się w tej dyscyplinie sportu odnajduję. Jak się to zaczęło? Kiedy wróciłam do siebie, do Kolbuszowej, przypadkiem spotkałam trenera od MMA. I przez miesiąc albo dwa chodziłam na treningi do Spartakusa Rzeszów. Tam spotkałam znajomą. Powiedziała mi, że brakuje zawodniczek w mojej kategorii wiekowej i dlaczego miałabym nie spróbować. Pomyślałam, a dlaczego nie?

– Rodzice martwią się o mnie, bo to jednak sport mocno kontaktowy. Obecnie skupiam się na MMA, a z karate na razie rezygnuję. Nie da się ciągnąć dwóch zupełnie innych dyscyplin – powiedziała Monika w wywiadzie na kanale YouTube Sparring Partner.
Przyjaciółkę mocno wspiera Kasia Krawczyk, wokalistka zespołu RoseMerry:

– Monika udzieliła wywiadu, w którym posłuchać można jak mądrą i silną jest osobą.Nikt tak naprawdę nie wie, poza nią samą, ile pracy trzeba włożyć, żeby zdobyć srebrny medal na mistrzostwach świata. Teraz sukcesy Moni zmieniły bieg w stronę MMA, czemu kibicuję.

– Wiele osób nie wie jeszcze jakie sukcesy Monika ma na swoim koncie, o tym, że reprezentowała nasz kraj wielokrotnie oraz, że jest najlepszą w Europie i w top na świecie. Ta kolbuszowianka jeszcze pokaże, że jeśli robi się to, co się kocha, można wszystko – napisała Kasia.
MMA to dyscyplina sportowa, w której rywalizacja toczy się zarówno w stójce, jak i parterze. Dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenia. Zabronione są techniki stwarzające znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia zawodników.

O wyniku walki decyduje nokaut (również techniczny), poddanie się oraz, jeśli walka nie zakończyła się przed czasem, decyzja sędziów. W zależności od regulaminu danych zawodów niekiedy dopuszczalnym rozstrzygnięciem może być też remis.

Walki odbywają się na zwykłym ringu bokserskim lub na ringach różnych kształtów otoczonych siatką, która zapobiega wypadaniu zawodników poza miejsce walki (potocznie zwanymi „klatkami”).
Zawodnicy zawsze muszą posiadać ochraniacze na zęby oraz rękawice (zwykle cienkie, umożliwiające chwytanie). Niekiedy dopuszcza się też stosowanie nagolenników lub ochraniaczy na kolana.

1 Komentarz

  1. niech dziewczyna robi co chce jesli tylko jej to sprawia przyjemnosc oraz przyniesie jakies lepsze dochody bo kazdy chce jakos sie tez ustawic finansowo w tym pedzacym swiecie . powodzenia zyczy bliski sąsiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.