Masowo kupujemy drewno. Zaczyna brakować lasu

Masowo kupujemy drewno. Zaczyna brakować lasu

Podwyżki cen energii i gazu powodują, że rośnie zapotrzebowanie na drewno. Jego ilość w lasach państwowych jest ograniczona, więc leśnicy sprzedają go w niewielkich ilościach i okolicznym mieszkańcom. To powoduje wzrost kradzieży drewna.

Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, prognozuje, że chętnych, by kraść drewno, niestety, ale będzie przybywać. Powód? Ceny energii i gazu, które są wysokie i ciągle rosną




– Trzeba się liczyć, że w najbliższym czasie będzie dużo większa kradzież drewna, szczególnie w lasach prywatnych. W państwowych jest troszeczkę inaczej, bo mamy teren bardziej monitorowany. Proszę się nie bać, tutaj nie ma naruszenie prywatności. Kamery znajdują się w miejscach, gdzie istnieje realne zagrożenie i o ich lokalizacji decyduje tylko ja. Nagrania nie są nigdzie publikowane – zapewnił Peret.

Wzrost zainteresowania drewnem ze strony mieszkańców przerósł oczekiwania leśników.

– Obserwujemy od kilku miesięcy to od kilku miesięcy.  Mamy cztery razy większe zapotrzebowanie niż kilka lat temu. Staramy się, żeby te potrzeby społeczne w jakiś sposób zaspokoić. Będzie to jednak temat trudny, dlatego że ilości drewna, które są pozyskiwane, zapisane w planie urządzenia lasu. Ten dokument jest dla nas wiążący. Nie możemy robić nic więcej ponad to. W związku z tym wkrótce może być z tym problem – nie krył nadleśniczy.




– Dlatego w pierwszym rzędzie próbujemy zabezpieczyć miejscową ludność i osoby z naszych terenów, które kupowały od lat to drewno, które znamy. Eliminujemy pośredników i handlarzy drewnem, którzy sprzedają go w innych miejscowościach. Sprzedajemy raczej małe ilości, w przypadku większych zamówień analizujemy nabywcę. Nie chcemy też, żeby ludzie gromadzili drewno na zapas bo nie ma takiej potrzeby. Lepiej żeby nabywali mniejsze ilości niż gromadzili po to, żeby sprzedać komuś innemu – dodał.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.