Kolbuszowskie wydarzenia w drugiej połowie 2016 roku (pierwsza TUTAJ) zdominowała likwidacja szpitalnych oddziałów noworodkowego i ginekologiczno-położniczego. Ale nie zabrakło też pozytywnych informacji. Zapraszamy na nasz kalejdoskop:
Lipiec
- Na kilka godzin przed masakrą w Nicei, gdzie z rąk islamskich terrorystów zginęło ponad 80 osób, w pociągu znaleziono tajemniczą paczkę. Ewakuowano ok. 30 przerażonych pasażerów. Na szczęście skończyło się na strachu.
- Mieszkańcy mają dość smrodów, które towarzyszą każdemu niemal wywozowi śmieci na terenie Kolbuszowej. Problem ten potęgują upały.
- Grupa oszustów narodowości romskiej grasują na terenie powiatu. „Specjalizują się” w seniorkach. Okradli starsze mieszkanki gmin Cmolas i Dzikowiec.
Sierpień
- Protest mieszkańców rejonu ulic Piłsudskiego i Zielonej w Kolbuszowej przeciwko trujących ich i potwornie hałasującym, jak twierdzą ludzie, zakładom: Koltex i Drewkol.
- Radny miejski, Piotr Panek, tak jak rok wcześniej, zrzekł się diety na cele charytatywne.
- Dramat 22-letniej mieszkanki Przedborza, która cierpi na nowotwór złośliwy. Diety na rzecz ciężko chorej dziewczyny zrzekła się sołtyska wsi, Barbara Draus.
Wrzesień
- Michał Stochel, ośmioletni akordeonista z Zarębek „szaleje” w programie TVN „Mam Talent’. Do tego stopnia, że Małgorzata Foremniak, jedna z jurorek show, poprosiła go o autograf, który zaskoczony chłopiec złożył na jej… piersiach.
- Andrzej Mleczko, znany rysownik i satyryk, zasugerował w programie TVN24 „Drugie Śniadanie Mistrzów”, że Kolbuszowa to wieś. Część mieszkańców poczuła się urażona.
- Intensywne opady sparaliżowały Kolbuszową.
Październik
- Inicjatywa Anety Konefał, dyrektor Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej, „Mały Miś w świecie literatury” robi furorę w Polsce. W akcję zaangażowało się blisko pół tysiąca nauczycieli!
- Gościem kolbuszowskiej biblioteki miał być Borys Humeniuk, członek neobanderowskiej partii Swoboda. Spotkanie z nim miało się odbyć w rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii, która ma krew na rękach blisko 200 tys. Polaków.
- Kolbuszowianie wyszli na ulice, aby pokazać, że nie zgadzają się na likwidację oddziałów noworodkowego i ginekologiczno-położniczego w miejscowym szpitalu.
Listopad
- Na deskach Miejskiego Domu Kultury aktorzy Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry w Kolbuszowej wystawili sztukę sztukę Ryszarda Szilera pt. „Poezja i miłość”. To jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych w 2016 r. w mieście.
- Stanisław Krzaklewski, legendarny lekarz, doczekał się w końcu swojej ulicy w Kolbuszowej. Stało się tak na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Jego patronat nosić będzie dotychczasowa ul. 22 lipca. No cóż, lepiej późno niż wcale.
- Radni mieli dość siedzenia na sesjach o pustych brzuchach i zażyczyli sobie posiłków, najlepiej kilku. Po publikacjach medialnych na ten temat pomysł ten upadł.
Grudzień
- Grzegorz Romaniuk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, oskarżył starostę Józefa Kardysia o lobbowanie na rzecz rzeszowskiego szpitala komercyjnego Pro Familia. Zdaniem Romaniuka, jest to jedna z przyczyn upadku kolbuszowskiej porodówki.
- Radni miejscy zdecydowali o podwyżkach za dostawę wody i odbiór ścieków. Zabolą zwłaszcza te drugie, które w 2017 roku wzrosły o ok. 30 procent.
- Nikt już nie walczy o kolbuszowską porodówkę. Zamilkł w tej sprawie nawet Tomasz Poręba, europoseł PiS… Z Nowym Rokiem oddziały zostały zlikwidowane…