Tak samo jak w przypadku Mielca podsumowujemy pierwsze pół roku 2016 r. w Kolbuszowej. Tu również dla każdego miesiąca wyselekcjonowaliśmy trzy najważniejsze wydarzenia.
Styczeń
- Nie będzie obiecanej rozbudowy Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. Inwestycja, na którą czekają nauczyciele, niepełnosprawni uczniowie i ich rodzice, będzie musiała jeszcze trochę poczekać. No cóż… obiecanki cacanki.
- Rozstrzygnęła się przyszłość byłej synagogi. Obiekt czeka przystosowanie go do potrzeb muzeum miasta, galerii sztuki i miejsca organizacji kameralnych imprez.
- Miasto, którego przed II wojną światową ponad połowę mieszkańców stanowili Żydzi, po raz pierwszy wzięło udział w obchodach Międzynarodowych Dniach Holokaustu.
Luty
- Przez nowy system odbioru śmieci rośnie liczba plaga dzikich wysypisk.
- Nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Hucie Komorowskiej bronią tej placówki przed likwidacją. Póki co, z powodzeniem.
- Skargi na kierowców, którzy pomimo zakazów, parkują swoje samochody na placu przy dworcu utrudniając autobusom komunikację, a pieszym poruszanie się.
Marzec
- Gdyby nie upór mieszkańców, którzy nie zgadzają się na sprzedaż swoich działek, powstałoby ponad 400 miejsc pracy – ogłosił wójt Cmolasu, Eugeniusz Galek.
- W wypadku drogowym w Weryni śmierć poniosło pięciu młodych piłkarzy.
- Władze gminy Cmolas zapowiadają działania w celu redukcji do absolutnego minimum liczby piłkarzy spoza gminy grających w tamtejszych klubach piłkarskich.
Kwiecień
- Tłumy mieszkańców na pogrzebie Mariusza Korzępy, który wraz z czterema innymi młodymi piłkarzami zginął w wypadku drogowym w Weryni.
- Kilkudziesięciu śmiałków po raz pierwszy w dziejach miasta przepłynęło Nil kajakami.
- Wypływają informacje o problemach finansowych Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, która zarządza obiektami sportowymi przy ulicy Wolskiej. Zdaniem Michała Karkuta, sołtysa Kolbuszowej Górnej, Fundacja jest zadłużona na 170 tys. zł.
Maj
- Kościół p.w. Św. Brata Alberta był miejscem peregrynacji relikwii bł. Józefa Sancheza del Rio, 15-letniego męczennika i bohatera katolickiego ruchu oporu w Meksyku.
- Wydawnictwo muzyczne Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej zdobyło prestiżową nagrodę Fonogram Źródeł, którą przyznaje Program II Polskiego Radia.
- Rozpędzone audi na kolbuszowskich numerach rejestracyjnych „RKL” wjechało w pięcioosobową rodzinę w okolicach Paryża, raniąc ich poważnie.
Czerwiec
- Dni Kolbuszowej. Gwiazdy? Baciary i rzeszowska grupa RSC. Szału nie było.
- Zakończono kręcenie filmu „Wołyń” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Produkcja ta powstawała m.in. na terenie powiatu kolbuszowskiego.
- Burmistrz Jan Zuba zapowiedział publicznie znaczną redukcję zatrudnienia w Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej.