W sobotę (23.09) w Domu Wsparcia Rodziny przy Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Będzie ona poświęcona ofiarom ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.
Konferencja odbędzie się pod hasłem: „Wołyń 43. Walka o pamięć – walka o Polskę. W 80.rocznicę ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach z Wołynia i z Galicji Wschodniej”.
Wszystko o godzinie 16 rozpocznie msza św. w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych. Następnie w Domu Wsparcia Rodziny odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie w latach 1943-1945”.
Na godzinę 17.30 zaplanowano konferencję naukową. Wezmą w niej udział przede wszystkim ks. bp. Marian Buczek i ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. Ten drugi to kapłan znany ze swej niezłomności. Od lat walczy on o ekshumację i godny pochówek ofiar ludobójstwa na Ukrainie.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. Wstęp jest wolny.
Historycy szacują, że podczas rzezi wołyńskiej wymordowano ponad 100 tysięcy. osób, głównie dzieci, kobiet i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Mordowano ze szczególnym bestialstwem.
W zasadzie jedynym filmem, który opowiada o tych tragicznych wydarzeniach, jest „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Co ciekawe, część scen do tej produkcji kręcono na terenie skansenu w Kolbuszowej z udziałem miejscowych statystów.