Aktualną jakość powietrza w Kolbuszowej i okolicach sprawdzisz w… telefonie
Firma Airly zamontowała na terenie kolbuszowskiej gminy 12 czujników, które mierzą poziom stężenia płynów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10, ciśnienie atmosferyczne, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Dzięki temu mieszkańcy mogą śledzić jakość powietrza w swoich miejscowościach.

A to, że problem z jakością powietrza w Kolbuszowej jest poważny, wiadomo od lat. Najbardziej odczuwalne jest to, kiedy przychodzi sezon grzewczy. To właśnie wtedy notowane są największe przekroczenia stężenia pyłów zawieszonych i substancji bardzo niebezpiecznej – benzoalfapiroenu.
Sensory zostały zamontowane na budynkach użyteczności publicznej: Szpitala Powiatowego, Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, starej szkoły w Świerczowie, przedszkola w Nowej Wsi, oraz szkół podstawowych w Domatkowie, Kupnie, Widełce, Kolbuszowej Górnej, Weryni i Zarębkach.

Poziom zanieczyszczenia powietrza można śledzić na mapie https://airly.eu/map/pl oraz w aplikacji mobilnej Airly, którą można pobrać z Google Play lub App Store.
2 Komentarze

    • Z tego co widziałam straż miejska przeprowadza jakieś kontrole. Problem w tym że oprócz dobrych chęci nie mają nic więcej, żadnych czujników czy innego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.