Bohaterowie Powstania Styczniowego z… Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Bohaterowie Powstania Styczniowego z... Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym zrywem narodowym w czasach rozbiorów. Jak się okazuje, wśród jego bohaterów nie brakowało kolbuszowian.

Ochotników do Powstania Styczniowego werbował Michał Lanc – syn mieszczanina, masarza i kupca bydła. Narady powstańcze odbywały się w jego domu, nazywanym później Lancówką.

Poszli do Powstania Styczniowego

Dom ten stoi wśród starych drzew, z zachodniej strony placu targowego przy ulicy Zielonej. Od Lanców przeszedł on w ręce Gorzkowskich, obecnie należy do rodziny Deców.

Bohaterowie Powstania Styczniowego z... Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

W rękopisach Andrzeja Dańczaka z Sokołowa Małopolskiego jest zapis, że z Kolbuszowej i jej okolic poszli do Powstania Styczniowego.

Byli to między innymi: Stanisław Biesiadecki, Józef Cibicki, Tomasz Grzesikowski, Henryk Niezabitowski, Jan Przybyło, Stanisław Wójcicki i Tomasz Wrzesikowski.

Zesłani na Sybir

Zdaniem Haliny Dudzińskiej, nieżyjącej już regionalistki, można przypuszczać, że kolbuszowianie znaleźli się w oddziałach formowanych w powiecie mieleckim.

– Nie wiadomo, czy jakiś kolbuszowianin zginął w Powstaniu. Nie mamy na to namacalnych dowodów. Prawdopodobnie tak. Niegdyś prawie naprzeciw domu państwa Cibickich, stała kapliczka, o której mówiono, że została zbudowana na cześć poległych powstańców. Kapliczkę tę zburzono po 1960 roku, w czasie budowy nowego szpitala w Kolbuszowej – pisała Halina Dudzińska.

Mimo początkowych sukcesów zryw zakończył się porażką. W bitwach poległo kilkadziesiąt tysięcy Polaków, kolejny tysiąc stracono. Rosjanie pacyfikowali Powstanie z okrucieństwem.

Blisko 40 tys. powstańców skazano na zesłanie na Syberię. Znaleźli się tam i kolbuszowianie: Michał Lanc i Tomasz Grzesikowski.

Ks. Ludwik Ruczka

I tutaj pojawia się ks. Ludwik Ruczka – skromny i pracowity kapłan, patriota oraz społecznik, a od 1848 roku proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Pomagał powstańcom, stąd nazywano go „Ojcem Sybiraków”.

Organizował on zbiórki, wyszukiwał miejsca pobytu zesłańców, ułatwiał ich rodzinom kontakt w sprawie przesyłania paczek, czynił zabiegi celem zwolnienia więźniów z niewoli.

Ks. Ludwik Ruczka – proboszcz z Kolbuszowej, który ratował sybiraków

Józef Buczek

Z czasem w Kolbuszowej osiedliło się wielu byłych powstańców styczniowych. Jeden z nich był Józef Buczek, który walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. I choć pochodził z rzeszowskiego Staromieścia, to osiadł nad Nilem.

Wżenił się w rodzinę aptekarzy Bębenów i działał na rzecz lokalnej społeczności. Był wiceprezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz jednym z inicjatorem budowy obecnej siedziby Miejskiego Domu Kultury. Wraz z innymi powstańcami spoczywa dziś na cmentarzu parafialnym.

Bohaterowie Powstania Styczniowego z... Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.