Tak Kolbuszowa świętować będzie Dzień Konstytucji 3 Maja [PROGRAM]
W piątek (03.05) w Kolbuszowej, tak jak w całej Polsce( i poza jej granicami), odbywać się będą uroczystości patriotyczne z okazji narodowego święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Już o godzinie 8 rano na Rynku zagra orkiestra dęta. O godz. 10:30 w Kolegiacie Kolbuszowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami miasta do budynku Miejskiego Domu Kultury, gdzie na godz. 12 zaplanowano patriotyczną akademię.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej celem było ratowanie kraju, którego terytorium zostało uszczuplone w wyniku pierwszego rozbioru w 1772 roku. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację państwa, prawa i obowiązki obywateli.
Program święta Konstytucji 3 Maja:

  • godz. 8:00 – pobudka z orkiestrą dętą na Rynku i na osiedlach.
  • godz. 9:45 – zbiórka pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji i zaproszonych gości na placu parkingowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej. Stamtąd odbędzie się przemarsz na Cmentarz Parafialny przy Kolegiacie Kolbuszowskiej, gdzie zostaną złożone kwiaty przy obelisku Strażaków.
  • godz. 10:25 – przemarsz do Kolegiaty i złożenie kwiatów w kruchcie kościoła przed tablicą upamiętniającą setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  • godz. 10:30 – uroczysta msza św. w Kolegiacie w intencji Ojczyzny, strażaków i mieszkańców powiatu kolbuszowskiego.
  • godz. 11:30 – przemarsz do Miejskiego Domu Kultury i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
  • godz. 12:00 – uroczysta akademia w MDK: okolicznościowy referat, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznego w Weryni, nagrodzenie laureatów turnieju wiedzy o historii regionu i powiatowego konkursu twórczości patriotycznej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.